reklama

Japonsko je proti zrušení vojenských cvičení s USA, považuje je za životně důležitá

Japonský ministr obrany ve středu prohlásil, že americká vojenská přítomnost v Koreji a společná americko-korejská vojenská cvičení jsou "životně důležitá" pro bezpečnost ve východní Asii. "Rádi bychom v tomto dosáhli porozumění mezi Japonskem, Spojenými státy a Koreou," uvedl Icunori Onodera.

Mohlo by vás zajímat

Reagoval tak na překvapivé prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa po schůzce se severokorejským vůdce Kim Čongu-unem, že míní pozastavit vojenská cvičení s Koreou, která Pchjongjang tradičně označuje za provokaci a předehru k invazi. USA mají v Koreji asi 30 000 vojáků.

Japonsko podle Onodery hodlá pokračovat ve společných cvičeních s USA a v plánech na posílení své obranyschopnosti v podmínkách hrozícího raketového útoku z KLDR.

Tokio by mohlo pomoci uhradit část nákladů na jaderné odzbrojení Severní Koreje, avšak jedině poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii obnoví své inspekce v KLDR, uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga Upozornil rovněž, že jaderné odzbrojení KLDR se nevyřeší během jediné schůzky.

Trump a Kim Čong-un se v úterý setkali v Singapuru, kde se KLDR podle Trumpa zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově, za což dostane od Washingtonu bezpečnostní záruky. Trump hned po schůzce se severokorejským vůdcem prohlásil, že ke zrušení tvrdých sankcí vůči KLDR bude možné přistoupit až poté, co Pchjongjang začne s prokazatelným ničením jaderného arzenálu. Spojené státy nicméně pozastaví další konání vojenských manévrů s jihokorejskou armádou. Ty Trump v televizi ABC označil za "velmi provokativní a nákladné".

Později televizi Fox News řekl, že Spojené státy nebudou pořádat společné manévry s jihokorejskými spojenci, dokud budou probíhat jednání se Severní Koreou.

 

 

Zdroj: ČTK

Japonsko je proti zrušení vojenských cvičení s USA, považuje je za životně důležitá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odbory požadují od října růst platů

    Byznys ·

    Odbory požadují zvýšení sumy na platy učitelů o 15 procent a růst tarifů ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o deset procent, a to už od října. Vyzvaly vládu, aby …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.