Jak se inflace promítne do úrokových sazeb ČNB? A bude rozhodovat právě míra inflace?

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci, že meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta z červnových 2,3 procenta. Mohly za to zejména potraviny. Růst je o něco rychlejší, než trh čekal. Promítne se to do dalšího zvyšování úrokových sazeb? 

Ačkoli analytici očekávali nižší růst inflace, než nakonec ČSÚ zveřejnil, Českou národní banku informace nepřekvapila. Zveřejněný údaj o inflaci je totiž přesně v souladu s čerstvě zveřejněnou prognózou ČNB. Jak dnes připomněl hlavní ekonom Generali Investments CEE, Radomír Jáč, hlavním tahounem růstu meziroční inflace byly ceny potravin a zřejmě též jádrová inflace, kde je mimo jiné hlášen růst cen osobních automobilů (meziročně bezmála o 4 procenta). Protiinflačně naopak působí ceny pohonných hmot, ale také například ceny v položce odívání a obuv.

 

Pro zbytek 3. čtvrtletí očekává Radomír Jáč to, že celková meziroční inflace bude oscilovat okolo stávající úrovně 2,5 procent, v závěru roku by pak měla klesnout do oblasti inflačního cíle, tedy do oblasti 2 procent. Za celý letošní rok by měla celková inflace činit 2,3 procenta, v roce 2018 by měl celoroční průměr klesnout ke dvěma procentům, tedy do oblasti inflačního cíle ČNB.

 

Důležité ale bude sledovat, jak se růst míry inflace promítne do rozhodnutí o případném dalším zvýšení úrokových sazeb. Podle Jáče bude alfou a omegou pro úvahy bankovní rady o případném dalším zvýšení úrokových sazeb bude v prvé řadě vývoj kurzu koruny. Pokud koruna dokáže nejpozději počátkem závěrečného čtvrtletí letošního roku posílit pod úroveň 26 korun za euro a v závěrečných měsících roku bude dále posilovat, tak by ČNB mohla po zbytek letošního roku nechat své úrokové sazby již beze změny a k jejich dalšímu zvýšení přistoupit až v roce 2018, což je z mého pohledu hlavní scénář dalšího vývoje. Naopak, pokud koruna posilovat nebude, tak se naplní proinflační rizika čerstvé prognózy ČNB a bankovní rada by v letošních podzimních měsících zřejmě velmi vážně zvažovala další zpřísnění měnové politiky právě skrze další zvýšení úrokových sazeb ČNB.

 

Zdroj: ZET

Jak se inflace promítne do úrokových sazeb ČNB? A bude rozhodovat právě míra inflace? Foto: Wikipedie

reklama

Další články

  1. Saúdská Arábie celosvětově omezí dodávky ropy

    Byznys ·

    Největší světový vývozce ropy Saúdská Arábie sníží v září celosvětově dodávky svým zákazníkům minimálně o 520 tisíc barelů denně. Bude tak chtít splnit dohodu producen…

  2. Nezaměstnanost začala v červenci růst

    Byznys ·

    Nezaměstnanost v červenci po předchozím pětiměsíčním poklesu vzrostla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Lidí bez práce bylo 303.074, což je nejnižší číslo za …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.