Jak KLDR informuje vlastní občany o blížícím se summitu Kima s Trumpem? Tradičně, tedy po svém

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump mají před ostře sledovaným summitem USA-KLDR jedno společné: oba si za něj připisují velké zásluhy. Severokorejci ale dostávají jiné informace o tom, co je na jednacím stole, než sledovatelé drtivé většiny amerických médií. 

Podle severokorejských médií je Kim strategický génius, jehož odvážná jaderná politika otevřela dveře pro Pchjongjangem vedená mírová vyjednávání. Kim tak prý konečně donutil lídra nejsilnější země světa uznat nový status KLDR. Taková zpráva hezky zapadá do toho, co Severokorejcům říkají vždy: totiž, že jejich vůdci jsou neomylní.

Avšak na rozdíl od Trumpových stoupenců, kteří již volají po Nobelově ceně za mír, postupuje severokorejský režim opatrněji. Média v KLDR si dávají pozor, aby nevytvořila příliš vysoká očekávání ohledně Trumpových ústupků. Nezveřejňují ani vládní pozice, které by mohlo být nutné zrušit nebo změnit, pokud schůzka na nejvyšší úrovni nebude probíhat podle plánu.

Severokorejci o summitu USA-KLDR nevěděli ještě do minulého týdne, ačkoli rozhodnutí padlo už 10. května. Tématu se média věnovala i tento týden, kdy varovala, že zastánci tvrdé linie jako například Trumpův nový bezpečnostní poradce John Bolton ničí atmosféru uvolnění tím, že tlačí na Pchjongjang, aby se vzdal svých jaderných zbraní. A to ještě před tím, než byly zrušeny ekonomické sankce.

Podle KLDR je totiž podmínkou denuklearizace ukončení "nepřátelské politiky a jaderných výhružek" od Washingtonu.

Média přesto dala jasně najevo, že se děje něco obrovského. Udělala příkladný rozruch kolem setkání Kima s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i kolem mezikorejského summitu v demilitarizovaném pásmu mezi Korejemi. Třebaže to bylo až poté, co o tom zbytek světa už dávno věděl. Severokorejská média přitom neopomněla zdůraznit, že země je v procesu přechodu na Kimovu "novou strategickou linii".

Co tyto zprávy pro Severokorejce, kteří jsou zvyklí vinit Washington za svoje problémy, znamenají, je ale nejasné. Především proto, že kvůli nedostatku svobodných médií je Pchjongjang ohniskem klepů. Alespoň pro vzdělanější a bohatší obyvatele měst je nicméně vývoj vztahů s Washingtonem velmi zajímavý.

Pokud summit půjde dobře, mohou zažít zrušení ekonomických sankcí, což jim do značné míry ulehčí život. Sníží se ceny produktů a zmírní se i omezení toho, co mohou dělat nebo říkat. Pokud ale půjde vyjednávání špatně, mohou na ně čekat velké problémy, mimo jiné nedostatek potravin a paliva nebo i přípravy na vojenský konflikt.

Státní média ovšem nejsou jediným zdrojem informací Severokorejců. Většina zpráv putuje na veřejnost skrz hierarchii vládní strany. Odtud se šíří k dalším členům strany, kterých je údajně sedm milionů, a teprve potom o nich informují oficiální média.

Takovým příkladem je oznámení severokorejského diktátora, že Pchjongjang zastavuje jaderné a raketové testy. První se o tom dozvěděli členové ústředního výboru vládnoucí strany. Jejich úkolem je zajistit, že vládní politika je správně realizována a hlavně správně pochopena v celé zemi.

Mezinárodní společnost oznámení přijala jako ústupek před blížícím se summitem s USA. Podle oficiálního stanoviska KLDR však země pod Kimovým vedením za pouhých pět let dokončila vývoj jaderných zbraní. Severokorejská média to označila za "zázračné vítězství", které nyní umožní soustředit se na hospodářský růst.

 

Zdroj: ČTK

Jak KLDR informuje vlastní občany o blížícím se summitu Kima s Trumpem? Tradičně, tedy po svém Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. ČSSD schválila jména ministrů, trvá na Pochem

    Společnost ·

    Vedení sociální demokracie dnes schválilo kandidáty na ministry včetně europoslance Miroslava Pocheho, jehož nominaci na šéfa diplomacie odmítl prezident Miloš Zeman. …

  2. Evropa má podle Babiše problém s USA i s Ruskem

    Byznys ·

    Evropská unie má problémy ve vztahu s Ruskem i se Spojenými státy, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před odletem na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.