Italské Hnutí pěti hvězd volá po předčasných volbách

Vůdce italského protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi di Maio dnes vyzval šéfa protiimigrantské Ligy Mattea Salviniho, aby se připojil k jeho žádosti o uspořádání předčasných parlamentních voleb. Důvodem podle něho je, že selhaly všechny dosavadní pokusy o sestavení vládní koalice, o což se snažily strany, které se do parlamentu dostaly po březnových volbách. Podle Maia by se nové volby měly v Itálii uskutečnit v červnu.

"V tomto okamžiku není žádné jiné řešení, musíme se co nejdříve vrátit zpět k volbám," citovala agentura ANSA di Maia. "Řeknu Salvinimu: pojďme spolu a požádáme, abychom šli k volbám," dodal.

Salvini již několikrát dal najevo, že by si přál nové volby v červnu. Žádost by měli předat podle něj oba předáci prezidentovi Sergiu Mattarellovi.

Di Maio se dnes vyjádřil zřejmě v reakci na chování bývalého vůdce Demokratické strany (PD) Mattea Renziho, který pravděpodobně odmítl možnost vládní koalice PD s M5S. Jednání měla přitom začít počátkem května.

Volby na začátku března skončily ve slepé uličce. Žádná ze tří hlavních sil - vítězná koalice pravého středu, nejsilnější strana M5S a PD - nezískala parlamentní většinu a veškerá dosavadní jednání o vládní koalici zkrachovala.

Hnutí M5S usilovalo o koalici s Ligou, která šla do voleb v koalici se stranou Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, ale právě bez Berlusconiho strany. Zároveň se ale přelo s Ligou o premiérský post.

 

Zdroj: ČTK

Italské Hnutí pěti hvězd volá po předčasných volbách Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Hotelová skupina AccorHotels kupuje Mövenpick

  Byznys ·

  Francouzská hotelová skupina AccorHotels převezme za 560 milionů švýcarských franků (téměř 12 miliard Kč) švýcarského konkurenta Mövenpick Hotels & Resorts. Firma …

 2. Slunce může prodloužit život až o dva roky

  Společnost ·

  Podle rozsáhlé švédské studie může slunění prodloužit život až o dva roky díky větší produkci vitamínu D. Musíme se však řídit některými pravidly, abychom se vyhnuli k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.