Islamisté napadli kostel na severu Francie, zabili kněze

Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k útoku na kostel v severofrancouzském městě Saint-Étienne du Rouvray. Skupina prostřednictvím své agentury Amak oznámila, že čin spáchali dva její vojáci. Útočníci zajali v kostele pět rukojmí a faráři, který byl mezi zajatci, podřízli hrdlo.

Muži ozbrojeni noži vtrhli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray jižně od města Rouen dnes dopoledne během mše. Jako rukojmí vzali faráře, dvě jeptišky a dva věřící, kteří v té době v kostele byli. Další jeptiška z kostela utekla a zavolala policii. Speciální komando poté útočníky zastřelilo. 

Francouzský prezident François Hollande připsal čin teroristické organizaci Islámský stát, která se nedlouho po jeho oznámení k incidentu sama přihlásila. „Provedli operaci v reakci na výzvu útočit na země křižácké koalice,“ uvedla agentura Amak o útočnících. IS opakovaně vyzývá své stoupence, aby prováděli atentáty v zemích, které se zapojily do boje proti jeho pozicím v Sýrii a v Iráku.

Francie je podle Hollandea ve válce s IS. Francouzský prezident také oznámil, že bude Paříž bojovat proti teroristům všemi prostředky, zachová si přitom ale svou demokracii. Prezident prohlásil, že se teroristickým skupinám nepodaří zlomit francouzskou vůli a připravit zemi o svobodu.

Francouzský premiér Manuel Valls čin ostře odsoudil. Podle něj šlo o barbarský útok, který zranil celou Francii a všechny katolíky. Premiér prohlásil, že v reakci na čin stojí celá Francie pohromadě.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil přitom 84 osob.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

 

Islamisté napadli kostel na severu Francie, zabili kněze Foto: Twitter/@RTLFrance

reklama

Další články

  1. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

    Společnost ·

    Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.