Irma oslabila na třetí stupeň, před Floridou ale znovu zesílí

Hurikán Irma oslabil ze čtvrtého na třetí stupeň, oznámila dnes americká meteorologická služba. Varovala zároveň, že cestou z Kuby k floridskému pobřeží Irma znovu zesílí. Do krytů na jihu Floridy se už uchýlilo přes 50.000 lidí, kteří odmítli evakuaci.

Naléhavou výzvu k opuštění domovů dnes lidem z oblastí ohrožených hurikánem Irma adresoval floridský guvernér Rick Scott. Obyvatelé regionů na jihozápadě poloostrova by do nedělního poledne (podvečera SELČ) měli své domovy opustit, protože je může zaplavit až tři a půl metru vysoký příval vody. "Irma je rychlejší, než budete vy sami, zaplaví váš dům," varoval Scott.

Hurikán zatím na Floridě způsobil výpadky elektřiny, které zasáhly asi 25.000 lidí, oznámil guvernér. Ze své rezidence ve městě Naples na východním pobřeží Floridy, která ho podle agentury AP stála 15 milionů dolarů, Scott evakuoval celou svou rodinu.

Podle floridských záchranářů se do krytů uchýlilo kolem 50.000 lidí, kteří odmítli evakuaci. Stát jim dal k dispozici 300 míst, kde se mohou před živlem skrýt. Útočiště v krytech hledají hlavně lidé z jihovýchodu poloostrova, který měla podle původních předpovědí Irma zasáhnout nejvíc. Meteorologové později upřesnili, že hurikán míří spíše k západnímu pobřeží a hlavní nápor se jihovýchodu poloostrova vyhne.

České ministerstvo zahraničí dnes znovu důrazně varovalo před cestami do Karibiku a na Floridu, zejména do její jižní části. Všem, kdo plánují cestu do těchto oblastí, nebo se v této lokalitě již nacházejí, doporučuje sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány (NHC). Obdobné varování ministrerstvo vydalo už ve čtvrtek.

Podle amerických lékařů ohrožuje příchod silného hurikánu osoby závislé na alkoholu a drogách. Lidé bojující s návykem se mohou dostat do potíží, protože ničivý živel přináší stres a strach. Zdravotníci nyní obcházejí narkomany a rozdávají jim injekční stříkačky, aby odvrátili hrozbu nákazy. Kliniky nabízející drogovou náhradu metadon přidělují mimořádné dávky na dobu pět dnů. Metadon je připraven i ve veřejných krytech.

Pohotovost mají podle AP i floridské hřbitovy, protože hurikán může vyrvat nebožtíky ze země. Rakve se mohou v mimořádně silném větru změnit v projektily. "Nacházíme je pak na stromech nebo plovoucí v řekách a dostat je zpátky je obtížné, už kvůli identifikaci," řekl novinářům Mike Trinkley z floridské hřbitovní služby.

Scott sice nařídil rozsáhlou evakuaci, ta se ale hřbitovů týkat nemůže. "Jsme bezmocní, nemůžeme s nimi hnout. Snažíme se jen po hurikánech likvidovat škody," citovala AP Johna McNamaru z floridské pohřební služby StoneMor Partners.

 

Zdroj: ČTK

Irma oslabila na třetí stupeň, před Floridou ale znovu zesílí Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. 30 nejlépe vydělávajících tenistů všech dob

    Byznys ·

    Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové newyorského Flushing Meadow hostí 137. ročník závěrečného grandslamového turnaje tenisové sezóny US Open 2017. V rámci let…

  2. Trump nevylučuje vojenskou intervenci proti KLDR

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle jeho slov se země Kim Čong-una chová špatně, a to musí přestat. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.