Investice Zet: Zajímavé investiční příležitosti do realit budou zejména v regionech

Nízké úrokové sazby hypoték letos podporovaly kondici českého realitního trhu. Zájem byl i o nemovitostní třídy jako zámky a zámečky nebo o komerční nemovitosti, které v minulých letech zůstávaly spíše bez povšimnutí. Podle realitního makléře Petra Vomastka budou investory zajímat nákupy realit i v nadcházejícím roce. Dobré příležitosti budou zejména v regionech, uvedl Vomastek v pravidelném pořadu rádia Zet Investice Zet.

„V příštím roce bych se určitě zaměřil na regiony. Teď například pracuji na jedné akvizici v Českých Budějovicích a ve Znojmě a ty výnosy jsou skutečně zajímavé. Myslím si že příležitosti budou v regionech... Ve středních Čechách však čekám, že kupní ceny budou vyšší a poměr nebude tak příznivý,“ řekl Vomastek. Konkrétně se podle něj v regionech vyplatí investovat do komerčních nemovitostí, bytových komplexů ale i do zemědělské půdy. Ta měla tento rok rekordní zhodnocení až 18 procent a očekává se, že její ceny porostou rychle i v následujících třech až čtyřech letech.

Naopak roční výnosnost komerčních nemovitostí v centrech měst by se podle ředitele nemovitostního fondu EDULIOS Martina Skalického měla pohybovat pod sedmi procenty. „Pokud se posuneme do regionů mimo velké aglomerace a podíváme se na industriální sektor, sektor průmyslových a distribučních nemovitostí, tak se tam pohybujeme někde pod hladinou sedmi procent,“ řekl Skalický.

Podmínky pro financování realitních investic by mohly podle makléře Petra Vomastka zůstat v příštím roce stejné. Hypoteční sazby mají potenciál ještě zůstat na nízkých úrovních. Podle něj se ale lidé nemají soustředit pouze na cenu hypotéky. „K otázce výše úrokových sazeb říkám, že si myslím, že jsou důležitější ostatní kritéria jako procento bankovního financování vůči vlastním zdrojům a především penalizace za předčasné splacení nebo mimořádné splátky,“ řekl.

Podle Skalického velcí komerční investoři proto ani bankovního financování nevyužívají. „Dnes dochází k takovému fenoménu, že tito investoři jsou schopni alokovat veškeré své volné prostředky do investice a to z toho důvodu, aby jim nezůstaly ležet někde na účtu, což v dnešní době znamená nulový přínos nebo lépe řečeno ztrátu,“ řekl.

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Zajímavé investiční příležitosti do realit budou zejména v regionech Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Top 10 světových míst pro podnikání

    Byznys ·

    Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.