Investice Zet: Tři důvody, proč investovat do akcií na pražské burze

Burza cenných papírů Praha má za sebou relativně solidní období. Po vítězství centristy Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách vzrostl zájem o Evropu. To se přitom dotklo rovněž i Prahy. Vedoucí akciový analytik České spořitelny Petr Bártek na rádiu Zet řekl tři důvody, proč si jako investor vybrat akciový titul právě na pražské burze. 

3. Investice v českých korunách

Prvním důležitým důvodem, proč investovat do akcií na pražské burze označuje Bártek skutečnost, že investice jsou v českých korunách. Český investor pak nemá expozici vůči fixovému riziku. Nemůže tak jednoduše přijít o peníze kvůli kurzovému rozdílu.

2. Dividendové tituly

Bezpečí českého akciového trhu představují podle Bártka v uvozovkách dividendy. Pozitiva dividend na pražské burze potvrzuje i server Peníze.cz. Ceny akcií totiž v posledních deseti letech příliš nerostou. Společnosti ale na druhé straně vyplácejí atraktivní dividendy. Průměrný dividendový výnos během posledních deseti let představoval 4,5 % za rok.

1. Dostupnost informací

„Pro mě je nedůležitější třetí důvod. To je to, že na pražské burze se obchodují akcie, které čeští investoři poměrně dobře znají a především mají velmi dobrý přístup k informacím,“ řekl Bártek. Investor pak nenarazí na informační nevyváženost, s níž se může potýkat na amerických nebo evropských akciových trzích. Informace o důležitých událostech, které mají vliv na cenu akcií, se pak na zahraničních trzích může investor dozvědět pozdě. 

 

Pět nejzajímavějších titulů

„Pražská burza představuje pět nejobchodovanějších titulů. Jsou mezi nimi ČEZ, Komerční banka a menší Moneta Money Bank, telekomunikační operátor O2 a duální listing naší mateřské Erste. To je pět titulů, které mají největší likviditu a jsou základem toho českého akciového indexu,“ uvedl Bártek.

Bártek ovšem za atraktivní titul považuje i akcie vlastníka televize Nova společnosti CME. jde o firmu, jež měla dlouhou dobu po krizi problémy s vysokým zadlužením. V poslední době se CME ovšem podle Bártka daří zadlužení snižovat. Jejich většinový majitel Time Warner jim snížil úrokové náklady na dluhopisech. Společnost tak začíná být s ohledem na zadlužení zdravá. Její jádrový byznys se vyvíjí velice dobře. Jsou totiž jedničkou v České republice, na Slovensku v Rumunsku a dalších zemích v regionu. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

Investice Zet: Tři důvody, proč investovat do akcií na pražské burze Foto: Wikipedie

reklama

Další články

  1. Vláda projedná koupi raketometů za miliardu korun

    Společnost ·

    Vláda v pondělí projedná několik nařízení, která se týkají bezpečnosti munice a pravidel pro držení zbraní. Na jednání kabinetu zazní také informace ministerstva obran…

  2. Irák porazil v Mosulu Islámský stát

    Společnost ·

    Irák oznámil vítězství nad teroristy ze samozvaného Islámského státu (IS) v Mosulu. Do města v neděli přijel premiér Hajdar Abádí, aby vojákům osobně blahopřál. S odvo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.