Inflace se podle ECB vyšplhá těsně pod dvě procenta, jisté to ale stále není

Evropská centrální banka (ECB) má stále silnější přesvědčení, že se inflace vyšplhá pod dvě procenta. Stále ovšem není možné o s ohledem na tuto prognózu oznámit vítězství. Ve svém vystoupení v europarlamentu na to v pondělí upozornil šéf ECB Mario Draghi. Poslanci v podvečer diskutovali o výroční zprávě ústřední banky eurozóny za rok 2016.

Inflace ve střednědobém horizontu na úrovni mírně pod dvěma procenty je dlouhodobým cílem ECB, která tímto způsobem vymezila cenovou stabilitu. Jak v pondělí europoslancům připomněl Draghi, byl meziroční růst cen u dvou procent na počátku loňského roku v důsledku nárůstu cen energií. Poté už se ale od května meziroční nárůst cen pohybuje mezi 1,3 a 1,5 procenta.

Podle šéfa ECB ale také nynější vývoj kurzu eura znamená „protivítr“, jehož střednědobé důsledky je potřeba pečlivě sledovat.

Eurozóna ale nyní setrvale roste, a to výrazněji, než se původně očekávalo, upozornil Draghi ve vystoupení před europoslanci. Připomněl, že hrubý domácí produkt eurozóny podle předběžných čísel se v roce 2017 zvýšil o 2,5 procenta. Je to výrazně víc než 1,6 procenta, které sama ECB pro loňský rok předpovídala v prosinci 2016.

 

 

Zdroj: ČTK

Inflace se podle ECB vyšplhá těsně pod dvě procenta, jisté to ale stále není Foto: 360b / Shutterstock.com: Šéf ECB Mario Draghi

reklama

Další články

  1. Berlusconi: Migranti? Časovaná bomba!

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi měsíc před parlamentními volbami přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. V televizním i…

  2. Nejlepší reklamy Super Bowlu v roce 2018

    Byznys ·

    Super Bowl je každoročně jednou z největších sportovních událostí. Jmenovitě jde o finále amerického fotbalu NFL. Letos se proti sobě postavili New England Patriots a …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.