„Hacking se stal seriózním byznysem. Nejlepší hackery sponzorují státy,“ říká Rehák z Cisco

Za posledních patnáct let se hacking stal seriózním byznysem. Podle ředitele Výzkumného a vývojového centra společnosti Cisco pro kybernetickou bezpečnost v Praze, Martina Reháka, jsou nejlepší hackeři sponzorováni státy a velkými organizacemi. Postupem času z těchto organizací přecházejí na černý trh a začínají vydělávat peníze dalšími způsoby. 

„Co vidíme, je skutečnost, že státy v podstatě sponzorují přípravu kybernetických útoků na nejvyšší úrovni, vzdělávají nové lidi, přináší nové myšlenky a nápady, jak útočit. Postupně jsou tyto nápady přebírány běžným softwarem. Vidíme je tak v běžných útocích kriminálního typu,“ řekl Rehák na rádiu Zet.

Základní snahou kyberzločinců je podle Reháka vydělávat na těchto útocích peníze. „Vznikají tam celé řetězce pachatelů a spolupachatelů, kteří si prodávají to, co jedni z nich ukradnou jako informaci. Ti rozdělí informaci třeba podle toho, jaké banky se týkají přístupové údaje. Poté to prodají specializovaným organizacím v daných státech světa. Ty poté zaútočí na konkrétní uživatele nebo konkrétní banky, aby jim ukradly peníze z účtů,“ řekl. Ne vždy se jim však podaří danou informaci skutečně zpeněžit. A to i přes to, že dnes není těžké se k informacím dostat, zničit je, někoho jimi poškodit nebo někoho negativně konfrontovat.

Obezřetnost a prevence se vyplácí

Hackeři přeci jen přišli na způsob, jak poškodit uživatele počítačů a získat z nich peníze. Využívají k tomu metodu nazývanou jako ransomware. Podle Reháka jde o jednoduchou myšlenku, která vychází z toho, že pro poškozeného jsou odcizené informace důležité. Díky tomu jej lze vydírat. Hackeři tuto páku získají ale pouze díky pár předpokladům. Data mají ve většině případů cenu, pokud je uživatel nemá zálohovaná.

„Ransomware stojí na jednoduché myšlence, že když člověk, daná oběť nebo firma, nemá kvalitně udělané zálohy, tak velká část obětí je ochotna a schopna zaplatit nějakou částku. Ta se pohybuje ve stovkách euro nebo stovkách dolarů za to, aby se lidé dostali zpět ke svým datům,“ uvedl Rehák.

Z tohoto pohledu je potřebné apelovat na počítačové uživatele, aby si svá data patřičně zálohovali. Může k tomu napomoci externí úložiště, které není žádným způsobem propojené s počítačem. Prevenci před útokem ransomware představuje rovněž vyhýbání se před otevíráním příloh u podezřelých e-mailů. V nich může být totiž schovaný malware, prostřednictvím něhož se útočník dostane do počítače. Dalším rizikem je návštěva rizikových webových stránek, které jsou záměrně nakaženy. Více o ransomware jsme psali ZDE.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem Výzkumného a vývojového centra společnosti Cisco pro kybernetickou bezpečnost v Praze Martinem Rehákem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Hacking se stal seriózním byznysem. Nejlepší hackery sponzorují státy,“ říká Rehák z Cisco Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA se obrátily zády ke klimatické dohodě

    Společnost ·

    Spojené státy se obrátily zády k světu a jdou proti vlastním zájmům. V reakci na rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody to krátce před čtvrt…

  2. Brazílie se vymanila z recese

    Byznys ·

    Brazilská ekonomika se vymanila z dosud nejhorší recese - v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt zvýšil o jedno procento v porovnání s předchozími třemi měsíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.