Firmy ze Silicon Valley nechtějí zaměstnávat Afroameričany a Hispánce, čelí kvůli tomu kritice

Silicon Valley čelí problému s rasovou diverzifikací. Přední technologické firmy totiž podle deníku Washington Post nechtějí najímat do svých řad příslušníky menšin. Firmy ze Sillicon Valley se v proto v reakci na kritiku zavázaly vytvářet více pracovních pozic pro minoritní společnost. Mnohé technologické firmy ale argumentují tím, že mezi příslušníky menšin není dost talentů. Jinak by si jich do svých řad vybraly více. Na vině je podle nich skutečnost, že počítačové vědy studuje jen malé množství Afroameričanů a Hispánců. Nové informace vyplývající z výzkumu společnosti Computing Research Association ale ukázaly, že z nejlepších technologických škol vychází mnohem více černošských a hispánských studentů, než technologičtí giganti nakonec zaměstnávají. 

Internetový portál Yahoo například minulý týden zveřejnil, že jen dvě procenta jeho pracovníků jsou Afroameričané. Hispánci pak tvoří 4 procenta celkové pracovní síly podniku. Toto odhalení přišlo jen několik dní poté, co sociální síť Facebook oznámila, že v roce 2014 bylo z jejích celkových 5,5 tisíce zaměstnanců jen 81 Afroameričanů.

Afroameričtí studenti loni tvořili 4,1 procenta ze všech absolventů bakalářských oborů v oblasti počítačových věd, informačních technologií a výpočetní techniky. Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Computing Research Association, jenž se zaměřil na 121 nejlepších vysokých škol v USA a Kanadě. Ze škol tak vyšlo dvakrát více černošských studentů ve srovnání s tím, kolik jich nabraly největší technologické společnosti. Hispánských absolventů bylo 7,7 procenta ze všech bakalářských titulů získaných na technologických školách.

„Může to být přesvědčivý argument, pokud budete detailněji sledovat, kolik absolventů vychází,“ řekl emeritní profesor Státní univerzity v Ohiu Stuart Zweben, který pomáhal i při samotném výzkumu.

 

Rasová diverzifikace zaměstnanců 2014

  Běloši Asiaté Afroameričané Hispánci Ostatní *
Microsoft  61% 29%  3%  5%  2%
Google 61%  31%  2%  4%  2%
Intel 56%  31%  4%  8%  2%
Cisco Systems 54%  36%  3%  5%  1%
Yahoo! 47%  43%  2%  4%  5%
LinkedIn 51%  40%  2%  4%  2%
Twitter 61%  33%  2%  2%  2%

* Američtí Indiáni, původní obyvatelé Aljašky,původní Hawaiané a podobně

Problém v Sillicon Valley se zaměstnáváním menšin se však nespojuje pouze s technologickou oblastí. Technologické firmy totiž zaostávají v zaměstnávání menšin i v odvětvích, jako je marketing nebo vztahy s veřejností (PR). Například společnost Google měla loni ve svých řadách jen čtyři procenta Afroameričanů a stejný podíl Hispánců v odvětvích nezaměřených na technologie. Pro Facebook pracovali mimo technologickou sekci Afroameričané jen ve třech procentech případů. Hispánců bylo sedm procent.

Výjimkou mezi zaměstnanými minoritami se stali v technologických společnostech Asiaté. Ve společnosti Facebook pochází celých 41 procent zaměstnanců z Asie. Důvodem vysokého množství Asiatů působících v Silicon Valley je najímání kvalifikovaných přistěhovalců zejména z Číny a Indie.

„Až bude Marrisa Mayerová (výkonná ředitelka Yahoo, pozn. red.) hispánského původu a Mark Zuckerberg (výkonný ředitel Facebooku, pozn. red.) černoch, tak se mnoho problémů vyřeší,“ řekl deníku Washington Post jeden ze zakladatelů společnosti Yes We Code, která má za cíl naučit 100 tisíc lidí s nízkými příjmy psát programovací jazyky. 

 

 

Zdroj: Washington Post, Zet

Firmy ze Silicon Valley nechtějí zaměstnávat Afroameričany a Hispánce, čelí kvůli tomu kritice Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.