reklama

Firmy a ministerstvo školství usilují o oživení odborného vzdělávání

Společný projekt průmyslníků a ministerstva školství Pospolu si klade za cíl vyškolit odborníky v technických profesích, kteří na trhu práce dlouhodobě chybějí.

Mohlo by vás zajímat

Společný projekt Svazu průmyslu a dopravy a ministerstva školství Pospolu  je v úvodní fázi: do 8. srpna mají  školy a firmy možnost podávat své nabídky na partnerství. Projekt, který je plánován až do roku 2015,  je zatím zaměřen jen na střední školství.

Podle svazu průmyslníků mají firmy dlouhodobě problém najít kvalifikované zaměstnance a Česku hrozí ztráta konkurenceschopnosti. Týká se to zejména oblastí jako strojírenství, elektrotechnika, doprava, stavebnictví a informačních technologií. 

„Projekt  je klíčový pro záchranu současné situace na  trhu technické práce a stejně zásadní je pro zachování budoucnosti a konkurenceschopnosti průmyslu v Česku,“ říká Pavel Juříček, viceprezident Svazu průmyslu a zároveň člen představenstva firmy Brano Group. „Jde o poslední  zvonění před katastrofickými scénáři, které by nastaly, pokud nezavedeme významné změny v oblasti technického vzdělání.“  

Projekt rozdělí  finance mezi 25 partnerských dvojic – firem a škol. Celkový rozpočet projektu je 106  milionů korun a je financován z Evropských dotací.  53 milionů korun z toho směřuje do škol na odborné vzdělávání studentů.

Juříček dále řekl, že pro Svaz průmyslu a dopravy je účast na projektu „vklad do toho, aby se v Česku změnila atmosféra a legislativa v budoucnosti.“  Podle průzkumu, který si Svaz udělal mezi 600 firmami, dvě třetiny absolventů technických škol nemají žádnou praktickou zkušenost ani znalost s provozem ve firmách, do kterých nastupují.

Ministerstvo školství pověřilo řízením projektu Národní ústav pro vzdělávání. „Zkušenosti  máme, ale odborné školství bohužel  rozvolnila devadesátá léta a to chceme změnit,“ říká Jitka Pohanková z tohoto ústavu.  

Projekt Pospolu si klade za cíl vtáhnout technické mistry do toho, aby byli vůbec ochotni učit. Měli by sdílet svoje  odborné zkušenosti jak v provozu firem, tak přednášet jako odborníci na školách. Z dotace programu Pospolu se plánuje, že na žáka půjde 200 korun za každou hodinu výuky. Svaz průmyslu motivuje svoje členy, aby se do projektu zapojili jako školitelé.

„Stavíme na tom, že tam, kde má Svaz průmyslu a dopravy partnerství  se svými firmami a zkušenosti  s jednotlivými školami, tak na tom chceme postavit vzdělávací jádra a na nich vystavět základ budoucího vzdělanostního systému v regionech, kde už spolupráce v minulosti existovala,“ vysvětluje Miloš Rathouský, který odpovídá za zaměstnaneckou sekci ve Svazu průmyslu a dopravy.

Projekt Pospolu se inspiroval praxí z Německa, kde si žák odborného učiliště nejdříve najde firmu, s ní uzavře kontrakt a pak hledá školu. Škola doplňuje všeobecné vzdělání, ale nutná podmínka ke zkoušce je právě praktická část zkoušky. 

Kromě účasti v projektu Pospolu usiluje Svaz průmyslu a dopravy dlouhodobě také o daňové zvýhodnění pro firmy, které investují svoje peníze do odborného vzdělávání. 

Zdroj: Zet


Firmy a ministerstvo školství usilují o oživení odborného vzdělávání  Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Amazon v Česku postaví sklad pro západní Evropu

    Byznys ·

    Internetový obchod Amazon se chystá postavit v Česku velký sklad pro zásobování západní Evropy. Stát by měl nedaleko Prahy. Společnost zvažuje také stavbu logistického ce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.