Evropská komise zjišťuje, zda Apple nepotlačuje konkurenci v digitální hudbě

Evropská komise (EK) si vyžádala od několika nahrávacích společností a provozovatelů jednorázových poslechů hudby - neboli streamingu - podrobnosti o jejich dohodách s Applem. Ten se nyní připravuje na spuštění vlastní streamingové služby. EK si chce ověřit, zda se výrobce iPhonů nesnaží v rámci těchto dohod omezit přístup k hudebním nahrávkám a archivům svým konkurentům na poli digitální hudby, zejména přednímu světovýmu hudebnímu streamingu Spotify. Napsal to dnes britský list Financial Times s odkazem na informované zdroje. 

Shromažďování informací je pro komisi pouze prvním krokem ve vyšetřování. Pokud komise zjistí, že se Apple dopouští nekalých praktik, může požadovat od firmy změny v chování a uvalit na ni vysoké sankce. Zástupci Applu ani Evropské komise se ke zprávě agentuře Reuters nevyjádřili.

Takové chování už se u společnosti v minulosti objevilo. V roce 2012 americké úřady obvinily Apple a pět nakladatelů z nezákonného spolčení za účelem zvyšování cen elektronických knih v době, kdy se Apple na jaře 2010 připravoval uvést na trh svůj tablet a elektronickou čtečku iPad a službu iBookstore. Loni se společnost mimosoudně dohodla, že ve sporu s americkými státy a spotřebiteli o nezákonné cenové úmluvy na poli prodeje elektronických knih zaplatí 450 milionů dolarů (11,5 miliardy Kč).

Apple se loni dohodl na koupi kalifornského hudebního streamingu a výrobce sluchátek Beats Music za tři miliardy dolarů, což byla jeho největší akvizice v historii. Apple už provozuje největší světovou službu pro stahování hudby iTunes a firma si chce vedoucí pozici v digitální hudbě udržet i v době, kdy se konzumace hudby přesouvá od stahování ke streamingu.

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise zjišťuje, zda Apple nepotlačuje konkurenci v digitální hudbě Foto: Denys Prykhodov / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.