Evropské akcie posilují, pomáhá jim situace v Itálii

Západoevropské akcie zahájily týden růstem, a zotavují se tak z poklesu, který zaznamenaly minulý týden. Reagují především na povolební vývoj v Itálii, svou roli ale sehrál i posun v jednání o chystaném summitu USA a Severní Koreje. Evropský index STOXX 600 krátce před 10:00 přidával zhruba 0,2 procenta na 392 bodů, zatímco index italských akcií FTSE MIB měl k dobru 1,2 procenta na 22 676 bodů.

Euro, které v pátek spadlo na nejnižší úroveň za více než půl roku, v pondělí k dolaru přidává skoro půl procenta na 1,1705 dolarů. Zájem je o italské dluhopisy, díky čemuž klesají jejich výnosy a zužuje se rozdíl mezi výnosy klíčových státních dluhopisů italské a německé vlády.

Vzestup kurzu společné evropské měny a naopak pokles výnosů italských dluhopisů naznačují, že investoři vítají neúspěch italských populistických stran sestavit vládu. Italský prezident v neděli totiž odmítl přistoupit na návrh, aby byl ministrem financí v nové italské vládě euroskeptik Paolo Savona. Designovaný premiér Giuseppe Conte vzápětí oznámil, že se vzdává snah o sestavení vlády.

Podle prezidenta Sergia Mattarelly hrozilo, že Savona by se snažil dostat Itálii z eurozóny. Někteří analytici upozorňují, že pokud budou vyhlášeny předčasné volby, může se situace ještě zhoršit, protože voliči mohou být ještě radikálnější.

Fakt, že zatím v Itálii nevzniká euroskeptická koalice, se příznivě odrazil i na dalších burzách v Evropě. Index španělských akcií IBEX 35 po pátečních výprodejích dnes kolem 10:00 SELČ přidával asi 0,6 procenta na 9887 bodů. Španělští socialisté v pátek podali v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry vládě předsedy Lidové strany Mariana Rajoye. Učinili tak v reakci na verdikt soudu v korupční kauze řady bývalých funkcionářů jeho strany.

 

 

Zdroj: ČTK

Evropské akcie posilují, pomáhá jim situace v Itálii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Mánesův most se poprvé v historii otevře kultuře

    Komerční sdělení ·

    Na pražském Mánesově mostě se poprvé v historii uskuteční kulturní akce. V sobotu 2. června se přímo na mostě koná oslava sousedství mezi Čechy a Němci. Namísto aut a …

  2. Venezuela propustila vězněného Američana

    Společnost ·

    Američan vězněný ve Venezuele byl propuštěn a ještě v sobotu přiletěl do vlasti. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který se jej večer místního času chystá př…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.