EU je pro uválení přísnějších sankcí proti KLDR

Evropská unie se staví pozitivně k tvrdšímu hospodářskému tlaku vynaloženému proti Severní Koreji. Tyto kroky mají přinutit k ochotnějšímu dialogu. Po pátečním a čtvrtečním neformálním jednání ministrů zahraničí členských zemí unie o tom novináře informovala ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová. Začnou podle ní také práce na případných dalších samostatných sankcích Evropské unie, které by mohly doplnit očekávané rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN.

„Vždy jsme byli toho názoru, že sankce nejsou cílem samy o sobě, ale především pobídkou k začátku věrohodného, skutečného politického dialogu,“ prohlásila před novináři Mogheriniová.

Na poslední sérii jaderných a raketových testů Pchjongjangu zareagovaly Spojené státy návrhem, aby Rada bezpečnosti uvalila na Severní Koreu ropné embargo.

Americký návrh rezoluce obsahuje také zákaz vývozu textilu z KLDR nebo zmrazení majetku severokorejského diktátora Kim Čong-una a celé vlády. Dokument rovněž na Kim Čong-una uvaluje zákaz cestování a zapovídá najímání severokorejských pracovníků do zahraničí.

Podle Mogheriniové by tvrdší sankce vůči KLDR měly zemi posunout k otevření politického dialogu s cílem zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní. Unie je podle ní připravena k takovému cíli přispět.

Estonský ministr zahraničí Sven Mikser po schůzce poznamenal, že členské státy byly na schůzce v postoji vůči Severní Koreji ve shodě. „Je třeba tím nejtvrdším způsobem odsoudit porušení norem mezinárodního chování Severní Koreou,“ poznamenal. Země se podle něj shodují také na potřebě zajistit krizovou komunikaci tak, aby bylo možné zabránit případné další eskalaci situace.

Mogheriniová připomněla, že unie pomůže zajistit, aby v OSN domluvené sankce skutečně začaly plně uplatňovat také další státy.

 

 

Zdroj: ČTK

EU je pro uválení přísnějších sankcí proti KLDR Foto: Slavko Sereda / Shutterstock.com: Federica Mogheriniová

reklama

Další články

  1. Trump nevylučuje vojenskou intervenci proti KLDR

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle jeho slov se země Kim Čong-una chová špatně, a to musí přestat. …

  2. Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál

    Byznys ·

    Internetová jednička Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál. Nabídne na něm veškerý video obsah, který zatím umísťuje pouze na internet. Zaregistrovala proto novou f…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.