EU je blízko od zrušení víz pro Ukrajince a Gruzince

Velvyslanci zemí Evropské unie ve středu večer potvrdili dohodu mezi členskými státy osmadvacítky a europarlamentem o kompromisní podobě pravidel umožňující v případě potřeby snazší pozastavení bezvízového cestování pro občany třetích zemí. Zavedením takzvaného „suspenzivního mechanismu“ některé členské země EU podmínily svůj souhlas se zrušením víz pro občany Ukrajiny a Gruzie.

Kompromisní dohodu vzápětí ukrajinský prezident Petro Porošenko označil za „povzbudivou novinku z Bruselu“ a za „výsledek mých neustálých kontaktů s vůdci Evropské unie“. Prezident na facebooku ujistil, že nadále bude této otázce věnovat zvláštní pozornost.

Podle listu Ukrajinska pravda se v Evropském parlamentu o zrušení víz Ukrajincům a Gruzíncům nejspíše bude hlasovat 18. ledna.

Porošenko se právě nachází v polovině svého funkčního mandátu a čelí rostoucí kritice, že nedostál očekáváním svých krajanů.

Minulý měsíc šéfové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker ujišťovali, že země Evropské unie a europarlament se dohodnou na způsobu úpravy unijních vízových pravidel ještě letos.

Porošenko tehdy v Bruselu zdůrazňoval, že ohledně vízové liberalizace „Ukrajina splnila svůj domácí úkol“, ale stále ještě čeká, kdy Evropané dodrží své sliby a závazky. Bezvízové cestování má podle Porošenka velký symbolický význam také jako viditelný projev evropských aspirací země.

Evropská komise už loni v prosinci došla k závěru, že Ukrajina plní všechny podmínky a je tak možné uvolnit vízovou povinnost pro cesty na unijní území do 180 dní; letos v dubnu členským zemím takový krok komise navrhla. Státy EU souhlasily 17. listopadu s podmínkou, že bezvízový styk začne platit poté, co bude mít EU k dispozici nový obecně platný mechanismus umožňující v případě potřeby bezvízové cestování opět zastavit. Taková pravidla už nyní existují, státy jako Německo ale žádaly jejich rozšíření a větší pružnost nejen kvůli Ukrajině či Gruzii, ale také v souvislosti s možným zrušením víz pro turecké občany.

 

 

Zdroj: ČTK

EU je blízko od zrušení víz pro Ukrajince a Gruzince Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Vzestup a pád pečlivého protokoláře Forejta

  Společnost ·

  V úterý nastal konec spekulacím ohledně ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta. Ten totiž z osobních a zdravotních důvodů rezignoval na svůj post. Jeho p…

 2. V čele společnosti Lego poprvé stane cizinec

  Byznys ·

  Generálním ředitelem dánského výrobce stavebnic Lego se poprvé v historii podniku stane cizinec. Dlouholetý generální ředitel Jörgen Vig Knudstorp totiž na konci roku …

 3. Zeman dostal od Trumpa pozvání do Bílého domu

  Společnost ·

  Příští americký prezident Donald Trump pozval českého prezidenta Miloše Zemana k návštěvě Bílého domu. Řekl mu to v dnešním telefonickém rozhovoru. Informaci sdělil ml…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.