EU a USA se příští týden pokusí vyřešit spor ohledně cel

Americký ministr obchodu Wilbur Ross a evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová se příští týden setkají, aby se pokusili vyřešit spory ohledně cel. Agentuře Reuters to dnes řekl zdroj z Evropské komise (EK). Dodal, že podrobnosti setkání ještě nebyly stanoveny.

Ross a Malmströmová ve čtvrtek podle zdroje hovořili telefonicky a probírali plány Spojených států na zavedení cel na ocel a hliník. Malmströmová zopakovala, že EU doufá v získání výjimky z těchto cel, uvedla agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump minulý čtvrtek podepsal dekret o zavedení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku do USA. Cla mají vstoupit v platit 15 dní po podpisu dekretu. Trumpův krok vyvolal obavy z globální obchodní války.

Trump začátkem týdne uvedl, že Ross bude jednat se zástupci Evropské unie o odstraňovaní cel a dalších obchodních bariér uplatňovaných na dovoz zboží z USA. O víkendu podle agentury AP zopakoval svůj názor, že Evropská unie Spojené státy ekonomicky zneužívá.

„Pokud (EU) odstraní své odporné bariéry a cla na dovážené americké produkty, odstraníme ty své i my,“ napsal Trump v sobotu na twitteru. V neděli pak znovu pohrozil zvýšením cel na dovoz automobilů z EU.

Před vztyčováním obchodních bariér varovala šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. „Historie jasně ukazuje, že obchodní války nejenže poškozují globální hospodářský růst, ale ani je nelze vyhrát,“ citovala ji agentura DPA.

 

 

Zdroj: ČTK 

EU a USA se příští týden pokusí vyřešit spor ohledně cel Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.