Šestice nejtalentovanějších mladých českých vědců převezme zítra Cenu Neuron

Nadační fond Neuron na podporu vědy zítra v rámci slavnostního večera Neuron Science Future představí letošní laureáty Ceny Neuron pro mladé vědce. Šestici špičkových českých vědců spojuje napříč obory mimo jiné to, že jim ještě nebylo ani 40 let, a již patří mezi ty nejlepší české vědce, kteří jednou změní náš svět. Spolu s oceněním každý převezme osobní prémii v hodnotě 250 000 korun. 

Helena Fulková jako první z Česka naklonovala myš, čímž pomohla nahlédnout do mechanismu reprodukcí a reprogramování buněk. Ekonom Filip Matějka pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí i státu. Biolog Pavel Plevka odhaluje slabá místa pikornavirů, které způsobují běžná nachlazení, ale i nebezpečné záněty mozku. Chemik Petr Slavíček získává detailní pohled na ultrarychlé děje v molekulách. Fyzik Jindřich Kolorenč se zabývá počítačovými simulacemi, pomocí kterých je možné určovat chování látek a materiálů na základě znalosti jen základních fyzikálních zákonů. Matematik Emil Jeřábek se zabývá matematickou logikou, která je základem matematiky a informatiky.

„Vědecká rada složená ze špičkových vědců sleduje dlouhodobě práci mladých českých vědců – ty nejlepší pak nominuje na Cenu Neuron. Spolu s ní převezmou zítra osobní prémii ve výši 250 tisíc korun,“ uvedla Hana Křepelková Rezková, ředitelka Nadačního fondu Neuron, a dodala, že: „Všechny laureáty ocenění spojuje to, že si určují horizont své práce sami a nenechají se svázat podmínkami okolí.“

Ceny Neuron jsou každý rok předávány v oborech fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy, a od letošního roku také v oboru biologie. „Nový obor jsme mohli začít podporovat díky našim mecenášům, kterých má fond v tuto chvíli deset,“ řekla v rozhovoru pro pořad Neuron Future Křepelková. Mecenáši vždy investují do vědeckých projektů, k nimž mají citový vztah. U zakladatele fondu, Karla Janečka, to je osobní vztah k matematice a společenským vědám. S příchodem nových mecenášů se přidaly i další́ obory – fyziku například podporuje Dalibor Dědek z Jablotronu, chemii a biologii Libor Winkler z RSJ, medicínu Martin Ducháček také z RSJ.

V rámci slavnostního večera fond také představí vítěze letošního ročníku Expedice Neuron, soutěže, jejímž cílem je podpořit realizaci výzkumné expedice. Jak popularizovat vědu hravě a audiovizuálně, ukáže vítěz soutěže o nejlepší vědecké video, který v rámci večera převezme výhru 100 tisíc korun. A na závěr se představí Marek Brousil, který již ve svých čtrnácti letech realizuje svůj vlastní unikátní výzkum a kterému fond plní jeho vědecký sen. 

 

 Záznam ze slavnostního předávání Cen Neuron pro mladé vědce 2015

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

Šestice nejtalentovanějších mladých českých vědců převezme zítra Cenu Neuron Foto: Cena Neuron je prestižní ocenění, které NF Neuron uděluje špičkovým českým vědcům

reklama

Další články

  1. Miliardu lidí budou do roku 2060 ohrožovat záplavy

    Společnost ·

    Do roku 2060 bude obývat oblasti ohrožené největšími katastrofálními povodněmi až miliarda lidí. S varováním přišla charitativní organizace Christian Aid. Nejvíce ohro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.