Šest diktátorů, o kterých jste pravděpodobně ještě neslyšeli

Mít reprezentativní vládu je z hlediska historie lidstva celkem luxusem. Většina autoritářů a diktátorů sice nedosáhla úrovně krutosti jako například Adolf Hitler nebo Josif Vissarionovič Stalin, přesto je historie plná utlačovatelů, válečných zločinců, sadistů a sociopatů. Přinášíme vám pohled na jejich méně známé příklady.

Francisco Solano Lopez (Paraguay)

commons.wikimedia.org

Paraguayský prezident a vojenský vůdce Francisco Solano Lopez je jednou z nejkontroverznějších postav historie Latinské Ameriky, a to kvůli paraguayské válce v letech 1864–1870. Ta probíhala mezi Paraguayí a aliancí Brazílie, Argentiny a Uruguaye a vedla k vybití většiny paraguayských mužů.

Zatímco z jednoho pohledu lze říci, že jeho ambice byly hlavním důvodem vypuknutí války, z toho druhého může být Lopez silný bojovník za nezávislost jihoamerických národů. Lopez však během paraguayské války odvedl do boje spoustu dětí, popravil stovky svých poslanců (včetně svého bratra) a během jeho vlády se populace země propadla z odhadovaných 525 tisíc na 221 tisíc. Jen 29 tisíc mužů ve věku nad 15 let zůstalo naživu.

Chorlogín Čojbalsan (Mongolsko)

commons.wikimedia.org

Komunistický vůdce Mongolské lidové republiky se inspiroval postupy sovětského vůdce Stalina. Ze své vlasti udělal jakýsi přívěsek Sovětského svazu a vysloužil si tak přezdívku „mongolský Stalin“. Vytvořil totiž diktátorský systém, který potlačoval opozici a zabíjel desítky tisíc lidí.  Celkový počet obětí mongolského diktátora se odhaduje na 100 tisíc.

V čele země byl v letech 1939–1952. Na konci roku 1951 odešel Čojbalsan do Moskvy za účelem získání léčby proti rakovině ledvin. Zemřel v následujícím roce.

Enver Hodža (Albánie)

commons.wikimedia.org

Albánský komunistický diktátor byl v mládí po vzoru svého strýce zastáncem nezávisle Albánie. Při svých studiích byl pak poprvé zasvěcen do komunistických idejí. 

Vůdcem země byl od konce druhé světové války až do své smrti. Během svých čtyřiceti let vlády zakázal náboženství, několikrát podnikl čistku ve vnitřních kruzích a z Albánie vytvořil zcela izolovanou zemi, kterou odstřihl od většiny mezinárodních vztahů. Prohlašoval, že Albánie je jedinou socialistickou zemí na světě.

Za jeho vlády bylo uvězněno odhadem 200 tisíc lidí za údajné politické zločiny v zemi, jehož současná populace čítá kolem 3 milionů obyvatel.

Lê Duẩn (Vietnam)

commons.wikimedia.org

Ačkoli nikdy nebyl oficiální vietnamskou hlavou státu, byl Lê Duẩn dominantní rozhodovací pravomocí v rámci komunistického režimu v zemi po dobu více než 20 let. Byl generálním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Vietnamu.

Po válce ve Vietnamu, kdy sever země provedl úspěšně invazi do jižní části Vietnamu, dohlížel Duẩn na čistky jižních vietnamských antikomunistů. Uvěznil na 2 miliony lidí a donutil k odchodu více než 800.000 dalších.

Ian Smith (Rhodesie)

commons.wikimedia.org

Bývalý stíhací pilot během druhé světové války vedl odchod Rhodesie (dnešní Zimbabwe) od britského impéria v roce 1965. Za jeho vlády se však správy země účastnila výhradně bílá menšina, která tehdy čítala 4 procenta. Zachovat bílou vládu v drtivé většině černošské kolonie bylo jeho cílem a proto jeho vláda zakázala dvě nejvýznamnější černošské nacionalistické organizace ZANU a ZAPU. Smithova vláda přesto přežila téměř 15 let mezinárodní izolace a občanské války.

Francisco Macías Nguema (Rovníková Guinea)

commons.wikimedia.org

Nguema byl prvním prezidentem Rovníkové Guineje a vládl mezi lety 1968 a 1979. Během jeho vlády byla jeho země byla přezdívána „Dachau Afriky“. Byl to totiž paranoidní kleptokrat, který donutil více než třetinu tamních obyvatel k útěku do jiných zemí kvůli jeho kruté vládě. Ta představovala rozsáhlé programy nucených prací a vojenské represe. Paranoidní stavy vedly Nguemu například k rozhodnutím zabít všechny, kdo nosí brýle. Zakázal také užívání západní medicíny. Na sklonku své vlády pak změnil národní motto na „Neexistuje žádný jiný Bůh než Macías Nguema“. 

Byl popraven roku 1979 poté, co jej jeho synovec Teodoro Obiang svrhl.

 

 

Zdroj: Zet, Business Insider

 

 

 

 

 

Šest diktátorů, o kterých jste pravděpodobně ještě neslyšeli Foto: commons.wikimedia.org

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.