Česko do roku 2020 zvýší rozpočet armády na 1,4 procenta HDP

Koaliční strany dnes podepsaly dohodu o navyšování armádního rozpočtu do roku 2020 na 1,4 procenta HDP, aby mohla armáda lépe zajistit všechny povinnosti, které má plnit. Nyní armáda dostává asi jedno procento HDP, při vstupu do NATO se přitom Česko zavázalo k dodržování armádního rozpočtu ve výši dvou procent. 

Smlouvu dnes podepsali předsedové ČSSD, ANO a KDU-ČSL. „Dokument formuluje dlouhodobé politické představy a závazky, které by měly napomoci vytvořit vhodné podmínky pro udržení a následný rozvoj bezpečnostních schopností České republiky,“ uvedlo tiskové oddělení Úřadu vlády.

K dohodě se nepřipojila opozice. „Původně jsme usilovali o to, aby to byla smlouva všech politických stran,“ řekl lidovecký poslanec Ivan Gabal. Nepodařilo se ale podle něj dohodnout horizont, do kterého by armáda dostávala dvě procenta HDP. „Na tom nebyla shoda uvnitř vládní koalice,“ řekl Gabal. K dohodě se proto opozice nepřipojila. Gabal dodal, že podle jeho informací opozice s jakýmkoli navyšováním rozpočtu souhlasí.

To ČTK potvrdila opoziční poslankyně Jana Černochová (ODS). „ODS ale pořád trvá na tom, že bychom se v navyšování měli blížit dvěma procentům,“ poznamenala s tím, že by to mělo být do roku 2025 tak, jak s tím počítala Bílá kniha armády. Že se všechny strany nedohodly, označila za hloupost.

Podle Gabala dohoda také zvyšuje roli sněmovního výboru pro obranu při přípravě strategických nákupů. Výbor by je měl projednávat s předstihem.

Podpis dohody před jednáním summitu NATO ve Walesu má posílit pozici české delegace. Česko je totiž, stejně jako další evropské země, kritizováno za nízké výdaje na armádu.

Podle Gabala by rozpočet armády měl začít prudce stoupat od roku 2016. Na příští rok by vojáci měli dostat 43,5 miliardy korun, původní návrh byl nižší. Výhled rozpočtu ministerstva obrany na roky 2016 a 2017 podle informací ČTK s výrazným nárůstem nepočítá, výdaje by se měly zvýšit na 43,7, respektive 44 miliardy korun. „Současné návrhy ministerstva financí jsou přesahem té dosavadní negativní rutiny. Já doufám, že tahle koaliční smlouva je změní,“ poznamenal Gabal.

„V roce 2016 by měl být rozpočet určitě přes 45 miliard, jak ostatně navrhovalo ministerstvo financí ještě loni ve střednědobých výdajových rámcích, které byly schvalovány spolu s rozpočtem na rok 2014,“ poznamenala Černochová.

Zdroj: ČTK

Česko do roku 2020 zvýší rozpočet armády na 1,4 procenta HDP Foto: ČTK: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.