Česká pirátská strana chce zřídit úřad komisaře pro informace

České pirátské straně vadí složitý postup při vyřizování žádostí o informace a množství žadatelů, kteří nadměrně zatěžují úřady. Situaci chtějí vyřešit novelou zákona o svobodném přístupu k informacím, která by ustanovila úřad komisaře pro informace. Návrh novely k posouzení senátu předloží jeden z jeho členů, Libor Michálek.

Michálek na dnešní tiskové konferenci v sídle Pirátské strany řekl, že současný stav právní úpravy není žádoucí. Podle něj úřady zneužívají možností, jak se vyhnout brzké odpovědi na žádost o informace, které nechtějí snadno zveřejnit. V zákoně prý chybí sankce, které by umožnily ukládat úřadům sankce za zbytečné prodlevy. Zároveň ale existují i občané, kteří úřady zatěžují desítkami naprosto zbytečných dotazů, a zabraňují jim tak v práci.

Piráti proto chtějí zřídit zhruba třicetičlenný úřad informačního komisaře. Ten by mohl úřadům přikázat, aby vydaly informace, jejichž poskytnutí již několikrát pozdržely. Zároveň by komisař na žádost úřadů posuzoval oprávněnost dotazu. Pokud někdo úřadu pošle sto opakovaných žádostí týdně, měl by to komisař posoudit jako zbytečné zatěžování institucí, míní Michálek.

Dnes úřady mohou poskytnutí požadovaných dat kvůli soudním řízením zdržovat i roky. Odborník pirátů na právní problematiku svobodného přístupu k informacím Jakub Michálek upozorňuje, že strana se dlouhou dobu domáhá například seznamu dluhů zaplacených Českou konsolidační agenturou z veřejných peněz nebo zveřejnění skutečných autorů amnestie udělené na konci funkčního období exprezidenta Václava Klause. „Novela tedy vychází i z našich zkušeností, že když úřad nechce, tak se k informacím nedostanete,“ uvedl Michálek.

Pirátská strana tvrdí, že by zřízení nového úřadu příliš nezatížilo státní rozpočet, jeho fungování má podle nich stát ročně asi 30 milionů korun. Ušetřit má naopak díky tomu, že se sníží současné množství soudních řízení o právo na informace.

Piráti nemají v Poslanecké sněmovně zastoupení. Senátora Michálka podporují společně se zelenými a lidovci.

Zdroj: ČTK

Česká pirátská strana chce zřídit úřad komisaře pro informace Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Zeman je pro rušení vojenských újezdů

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman souhlasí s rušením Vojenských újezdů, obzvlášť Brd. Myslí si, že spory Plzeňského a Středočeského kraje ohledně hranic by ale bylo lepší rozhodno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.