České matky jsou šesté nejhorší v míře konzumace alkoholu během těhotenství

Irsku globálně patří první příčka mezi zeměmi s největší mírou konzumace alkoholu během těhotenství. Studie medicínského serveru The Lancet uvádí, že odhadem 60 % těhotných žen si dopřává alkohol během těhotenství. Alarmující je skutečnost, že Česko na tom není o moc lépe. Patří mu totiž šestá příčka. 

Irsko vévodí nechvalnému žebříčku s velkým náskokem. V Bělorusku, které se nachází na druhé příčce, pije alkohol 46,6 procenta matek. Pomyslnou bronzovou medaili získalo Dánsko se 45,8 procenty. Česko skončilo se 36,3 % na šesté příčce. 

Znepokojivá je zároveň skutečnost, že v této statistice figurují na předních pozicích téměř výhradně evropské státy. Výjimkou je pouze osmá Austrálie. Spojené státy měly oproti evropským zemím se 14,8 procenty výrazně nižší míru konzumace alkoholu v těhotenství. Vůbec nejméně alkohol pijí těhotné ženy ze Středního východu.

Zdroj: Statista, The Lancet

Vůbec nejhorší je ale fakt, že pití alkoholu negativně ovlivňuje vývoj plodu. Tímto důsledkem poté může vzniknout takzvaný fetální alkoholový syndrom. Ten způsobuje etylalkohol. Ke vzniku fetálního alkoholového syndromu většinou dochází u matek, které pijí alkoholické nápoje ve větším množství. Během těhotenství neexistuje všeobecně uznávaná bezpečná dávka alkoholu. Z toho důvodu je potřeba matkám doporučit nepít během těhotenství vůbec. 

 

 

 

Zdroj: The Lancet, Statista, Zet

České matky jsou šesté nejhorší v míře konzumace alkoholu během těhotenství Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.