Erdogan se pravděpodobně opět stane tureckým prezidentem, zvítězí ale až v druhém kole

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zřejmě neobhájí mandát rovnou v prvním kole. Zvítězí ale nespíš až v kole druhém. Informace vycházejí z nejnovějšího průzkumu agentury SONAR. V Turecku se 24. června uskuteční předčasné prezidentské a zároveň parlamentní volby. Země po nich přejde z parlamentního systému na systém prezidentský, pro nějž se Turci loni vyslovili v referendu. Reformu navrhl Erdogan.

Agentura SONAR se dotazovala 3000 respondentů v 26 z 81 tureckých provincií. V prvním kole Erdogan dostane podle průzkumu 48,3 procenta hlasů, zatímco jeho hlavní protikandidát Muharrem Ince získá hlas 31,4 procenta voličů. Pokud jeden z kandidátů nenashromáždí už v prvním kole přes 50 procent hlasů, bude se konat 8. července kolo druhé. V tom by hlas nynějšímu prezidentovi odevzdalo 53 procent respondentů.

Erdoganově vládní straně AKP odevzdá podle průzkumu agentury SONAR hlas 42,2 procenta voličů. Její koaliční partner, nacionalistická Strana národní akce (MHP), patrně získá kolem 7,7 procenta hlasů.

Opoziční koalici kolem Lidové republikánské strany (CHP) dá podle průzkumu hlas 39,5 procenta voličů. Koalice zahrnuje nedávno vzniklou Stranu dobra (IP) populární političky Meral Akşenerové a proislámskou Stranu štěstí.

Prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), jejíž bývalý předseda Selahattin Demirtaş je od roku 2016 vězněn a obviněn z terorismu, získala v průzkumu rovných deset procent hlasů nutných ke vstupu do parlamentu.

Právě výsledek HDP bude klíčový: nezíská-li deset či více procent hlasů, připadnou její volební zisky druhé nejsilnější straně v daném volebním obvodě. Z toho by podle agentury Reuters případně těžila hlavně AKP, která má silné pozice na východě země i na Kurdy obývaném jihovýchodě.

O úřad prezidenta osmdesátimilionového Turecka se uchází šest kandidátů, včetně vězněného Demirtaşe. Erdogan jej v úterý opět označil za teroristu.

Demirtaş obvinění z terorismu kvůli údajným vazbám na militantní Stranu kurdských pracujících (PKK) odmítá. Protikandidát Ince už léta hlasitě kritizuje vládní stranu AKP i Erdogana, jemuž připisuje uzurpování moci, potírání svobody slova a potlačování demokracie v zemi.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Erdogan se pravděpodobně opět stane tureckým prezidentem, zvítězí ale až v druhém kole Foto: Orlok / Shutterstock.com: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

 1. Mexiko uvalí na americké potraviny a ocel 25% cla

  Byznys ·

  Mexiko uvalí cla ve výši až 25 procent na dovoz ocelářských a některých potravinářských produktů ze Spojených států. Informaci ve středu uvedlo mexické ministerstvo ho…

 2. TOP 10 nejdražších fotbalistů světa

  Společnost ·

  Mistrovství světa ve fotbale je za dveřmi a ruku v ruce s tím společnost CIES Football Observatory vydala žebříček s nejdražšími fotbalisty světa. Dominuje mu hvězdný …

 3. USA vyzývají OPEC ke zvýšení těžby ropy

  Byznys ·

  Americká vláda požádala Saúdskou Arábii a některé další členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby zvýšily těžbu ropy. Agentuře Reuters to v úterý uvedly zdro…

 4. Instituce EU by podle Kurze měly začít šetřit

  Společnost ·

  Instituce Evropské unie by měly jít příkladem členským zemím a začít šetřit. V rozhovoru poskytnutém německému listu Die Welt to dnes řekl rakouský kancléř Sebastian K…

 5. Rusko nechce destabilizovat EU, ujistil Putin

  Společnost ·

  Ruský prezident Vladimir Putin popřel, že by jeho země považovala za politickou výhodu nestabilní Evropskou unii. V zájmu Ruska naopak je, aby byla unie jednotná a vzk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.