ERC rozdávala granty: Čeští vědci se v evropské konkurenci neztratili

Evropská výzkumná rada (ERC) informovala koncem listopadu o výsledcích výzvy Consolidator Grants. Ke 329 evropským vědcům putuje částka dosahující na hodnotu 630 milionů eur (16,2 miliardy korun). Mezi třemi podpořenými jedinci figurují rovněž tři Češi. Více o tom a dalších zajímavých tématech z oblasti vědy hovořil na rádiu Zet Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. 

Granty putující od ERC se mají zasloužit o podporu excelentních výzkumníků na vrcholu kariéry. Ve výzvě figurovalo celkem 2538 žádostí z 22 zemí. Podpory se dočkalo 13 procent z nich. Ženy dosáhly na 32 % všech podporovaných projektů. Oproti minulým rokům jde o nepatrné navýšení.

Největší množství projektů směřovalo z oborů, jako jsou fyzikální vědy a inženýrství (1149). Třech podpořených žádostí se dočkali i Češi. Jmenovitě jde o Vladimíra Hampla z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a centra Biocev. Ten uspěl konkrétně s projektem pod názvem „Life without mitochondrion“.

Dalším úspěšným Čechem je Libor Barto z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Ten se dočkal podpory s projektem označeným jako „Symmetry in Computational Complexity“.

Třetím úspěšným vědátorem je Jakub Steiner z Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR s názvem „Behavioral Implications of Information – Processing Frictions“.

Na jaké další okruhy se můžete těšit v rozhovoru s Alešem Vlkem? Dozvíte se například informace o výzkumném vývojovém centru v Ostravě. Přestáváme být montovnou Evropy? Portál Vědavýzkum.cz rovněž spustil nový kalendář příležitostí. K čemu slouží a v čem je tak unikátní? Všechny potřebné informace se od pana Aleše Vlka dozvíte v playeru výše!

 

Zdroj: Zet

ERC rozdávala granty: Čeští vědci se v evropské konkurenci neztratili Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Michálek setrvá na pozici místopředsedy Pirátů

    Společnost ·

    Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek setrvá po vnitrostranickém referendu místopředsedou strany. Proti odvolání Michálka, které navrhla část Pirátů kvůli …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.