Erasmus pro začínající podnikatele nabízí mladým stipendium a poradenství

Mladí Češi podle výzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) preferují spíše jistotu zaměstnaneckého poměru před vlastním podnikáním. Program Erasmus si nově klade za cíl také pomáhat nejenom studentům, ale i talentovaným mladým podnikatelům.

Podle Evy Svobodové, generální ředitelky ASMP, se mohou mladí podnikatelé registrovat do programu Erasmus, který umožní výjezd na zkušenou do všech zemí EU včetně 10 dalších států. Program také poskytne svým účastníkům kapesné. Podmínkou je podle Svobodové předložení dobrého podnikatelského projektu.

Podrobné informace lze získat na webových stránkách www.svou-cestou.cz. Asociace v programu kromě finanční dotace také zprostředkovává začínajícím podnikatelům poradenství.

Od nového roku budou moci mladí podnikat už od 16 let

Od 1. ledna se v České republice sníží věková hranice, od které budou moci mladí lidé podnikat - na 16 let, ze současných 18. Nově bude stačit jen souhlas rodičů a potvrzení od místně příslušného soudu.

„Mladí jsou zdatní v administrativních oborech a často disponují výbornými organizačními a jazykovými schopnostmi," řekla Svobodová ve vysílání Studia Zet. „Novela občanského zákoníku umožní mladým férové podnikání, kdy mohou podnikat naostro a nemusí obcházet zákon.“

„Asociace novinku vítá, protože je řada zajímavých mladých lidí, kteří tuto možnost dosud neměli. A to hlavně v oborech, kde není nutný velký kapitálový vstup a mohou využít znalosti, které starší generace nemá, typicky v oborech informačních technologií,“ řekla Svobodová.

Autoři českého zákona se inspirovali v Německu

Autoři českého zákona se poučili od občanského zákoníku v Německu. Odpůrci návrhu někdy namítají, že zákon je jen pro relativně malé množství populace. Argumentem také je, že v 16 letech zpravidla člověk není emočně dospělý natolik, aby mohl zodpovědně podnikat.

Zkušenosti s aplikací tohoto zákona mají nejen v Německu, ale i Dánsku a Holandsku. Inspirací pro budoucí české podnikatele může být například žák páté třídy v holandském Delftu, Puck Meerburg, který navrhl aplikaci pro iPhone, která jeho spolužákům pomáhá naučit se násobilku. Aplikaci si do mobilů stáhlo 70 000 uživatelů.

Posouzení vyspělosti nezletilého podnikatele

Rozumovou vyspělost a celkové schopnosti žadatelů bude zkoumat soud individuálně, podle místa bydliště. Změna může i ošetřit situaci, kdy například rodič nezletilého onemocní nebo zemře a je třeba převzít podnik. „Tato novela může být užitečná zejména v rodinných firmách, kde nyní očekáváme velkou vlnu nástupnictví,“ řekla Svobodová.

Novela upravuje dvě nové kategorie, kdy nezletilý může získat buď částečnou nebo plnou svéprávnost. Pokud je někdo uznán plně způsobilým podnikat pod hranicí 18 let, nezískává jen možnost lepších výdělků, ale musí nést v plné míře odpovědnost za své podnikání, například dluhy. V extrémním případě může skončit i ve vězení. Podnikání je omezeno také odborností, která je pro danou živnost vyžadována.

Zdroj: Zet

Erasmus pro začínající podnikatele nabízí mladým stipendium a poradenství Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazprom chce řešit dluh Ukrajiny za plyn

    Byznys ·

    Ruský vývozce zemního plynu Gazprom vyjádřil obavy o schopnost Ukrajiny platit za dodávky. Kyjev stále neuhradil platbu za srpen a Gazprom to chce "naléhavě" řešit, uv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.