Ekonomika Španělska v závěru roku mírně zrychlila růst

Španělská ekonomika v posledním loňském čtvrtletí zrychlila mezičtvrtletní růst na 0,2 procenta z tempa 0,1 procenta ve třetím kvartálu a vykázala mírně horší výkon, než se původně odhadovalo. Oznámil to v dnešní doplněné zprávě španělský statistický úřad. Španělsko se vymanilo z více než dvouleté recese ve třetím čtvrtletí.

Úřad minulý měsíc odhadl meziroční růst na 0,3 procenta. Mírně horší byl i meziroční výkon. Podle dnešních údajů HDP v tomto měření zmírnil pokles na 0,2 procenta z propadu o 1,1 procenta ve druhém čtvrtletí.

Za celý loňský rok se ekonomika propadla o 1,2 procenta. V roce 2012 HDP Španělska klesl o 1,6 procenta, uvedla agentura Reuters.

Španělská ekonomika klesala nebo stagnovala každý rok od zhroucení realitního sektoru v roce 2008. V recesi strávila většinu z posledních čtyř let a naposledy se do ní dostala na začátku roku 2011.

V letošním roce španělská vláda čeká růst HDP jen o 0,7 procenta. Největším problémem země je nezaměstnanost, jejíž míra dosahuje 25 procenta a je vedle Řecka nejvyšší v Evropské unii.

Zdroj: ČTK

Ekonomika Španělska v závěru roku mírně zrychlila růst Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.