Ředitel Svazu pivovarů a sladoven: Se změnou životního stylu už konzumace piva neporoste

Podle ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimíra Balacha stojí za poklesem spotřeby piva změna životního stylu Čechů, včetně většího pracovního vytížení a obav z tloustnutí. Podle něj konzumace piva na obyvatele už dosáhla svého maxima a neporoste.

V restauracích se dnes prodá 41 procent celkového odbytu piva, což je podle pivovarských svazů historické minimum. Ještě v roce 2010 tento ukazatel dosáhl padesáti procent. České pivovary se s poklesem prodeje čepovaného piva potýkají už čtyři roky.

Na poklesu se podle Balacha podílí uspěchaný životní styl, kdy náročné pracovní tempo lidem často nedovolí najít si čas na posezení s přáteli. Také spotřeba piva na hlavu podle něj už svého vrcholu dosáhla.

„Na poklesu se může podílet také nový životní styl, kdy je doba uspěchaná a všichni chodíme do práce, z práce a domů a zapomínáme posedět s přáteli nebo rodinou u dobrého jídla a piva," řekl Balach.

„Fenoménem je, že si lidi také  myslí, že po pivu roste bříško." Balach tento argument ale odmítá, s odkazem na počet kalorií v pivu například ve srovnání s jogurtem, který je považován za potravinu zdravého životního stylu. 

Podle Balacha se českým pivovarům také daří držet kvalitu piva. „Pivo je zvláštní fenomén, nedá se ošidit,“ řekl. „České pivovary vyrábějí kvalitní pivo. Spotřebitel, ví, že když si kupuje pivo, dostává to, co tam má být. Není to jako například u salámu, který může mít 50, anebo 90 procent masa.“

Balach také zmínil trend posledních let, kdy u nás vznikají takzvané minipivovary. „Podle našich informací je jich v současné době téměř 250 a odhaduje se, že jich může být i přes 300,“ řekl. „Tato piva se ale mohou pít pouze v restauracích a nemohou se distribuovat, protože nemají potřebné vlastnosti k udržení dlouhodobé trvanlivosti. Jsou čerstvá, pijí se s dobrým jídlem. Minipivovary jsou kořením českého pivovarství.“

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže rozhovoru. Záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Ředitel Svazu pivovarů a sladoven: Se změnou životního stylu už konzumace piva neporoste Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.