Dolejší: Skočí ČSSD do postele Babišovi na první pokus, nebo si počká až na druhé kolo?

Událostí číslo jedna tohoto týdne je jmenování nové vlády. Následujících třicet dní se nový předseda vlády Andrej Babiš pokusí získat podporu u ostatních politických uskupení. Redaktor portálu Seznam Zprávy Václav Dolejší říká, že se mu to může podařit na první pokus. Komunisty si totiž získal tím, že jim dal důležitá místa v různých funkcích a v čelech výborů. Svoji předchozí odmítavou pozici postupně mění i ČSSD. Otázkou podle Dolejšího zůstává, zdali Babišovi skočí do postele na první pokus, nebo jestli si počká až na druhé kolo. 

Sociální demokraté změnili svůj původní postoj. Nyní jsou podle Dolejšího mnohem více vstřícnější k případné podpoře Babišovy vlády.

„Nejčastější argument je, že opozičních stran je dnes vlastně osm a mezi nimi bude ČSSD velmi málo viditelná. Kdyby ale měla dva nebo tři ministry v Babišově vládě, už by to bylo lepší,“ řekl Dolejší na rádiu Zet.

Na stole je ale více možných scénářů. Komunisté navzdory svému výprasku v parlamentních volbách, získali v parlamentu nejvíce polistopadových křesel na různých funkcích a v čelech výborů vůbec. Šéf KSČM Vojtěch Filip se stal například prvním místopředsedou parlamentu. Komunisté tak Babišovi na oplátku podají pomocnou ruku.

Další scénář může být pod taktovkou SPD Tomia Okamury. Jestliže poslanci strany opustí při hlasování o důvěře sál, tak tím podle Dolejšího sníží kvorum a vláda projde. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky s reportérem portálu Seznam Zprávy Václavem Dolejším. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Dolejší: Skočí ČSSD do postele Babišovi na první pokus, nebo si počká až na druhé kolo? Foto: ČTK/Krumphanzl Michal: Český premiér Andrej Babiš

reklama

Další články

  1. Putin s Trumpem telefonovali o problematice KLDR

    Společnost ·

    Prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a Donald Trump spolu ve čtvrtek telefonicky hovořili o vztazích obou velmocí a o situaci na Korejském poloostrově. Pu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.