Divadlo J. Cimrmana: první test převodu kultovního humoru do angličtiny

Divadlo Járy Cimrmana, které je symbolem specifického českého humoru, založeném na zesměšňování autorit, se poprvé pokusí oslovit zahraniční publikum v angličtině. Herec a manažer souboru Václav Kotek věří, že hra Záskok je vhodný materiál pro pochopení i v cizím jazyce.

„Je to hra, která by mohla oslovit i anglicky mluvícího diváka,“ řekl Kotek ve Studiu Zet. Podle něj je tato hra dobře sdělitelná i bez typického „úvodního semináře“, při kterém herci parodují odbornou konferenci. Tyto semináře jsou zpravidla nedílnou součástí představení v Divadle Járy Cimrmana. Překlad hry byl podle manažera souboru korigován Zdeňkem Svěrákem a jeho dcerou

Jak bude představení a specifický český humor v překladu působit na anglicky mluvící diváky se zjistí až na první veřejné čtené zkoušce, která proběhne 20. června v domovském divadle souboru na Žižkově. „To představení má šanci i v tom smyslu, že by se hrálo ve stejných kulisách jako hraje náš soubor, že by se používaly rekvizity, a tak dále, takže by to mohlo dopadnout velmi hezky a mile. Doufáme v to, a vyzkoušíme to,“ řekl Kotek.

Představení v angličtině bude režírovat Brian Stewart, rodilý mluvčí, který s divadlem spolupracuje. Ten vybíral také rodilé mluvčí, kteří nahradí české herce v anglickém představení. Ti získají povědomí o představení skrze překlad a DVD s původní hrou.

Stewart je „fanouškem cimrmanovského humoru, proto se rozhodl hru Záskok přeložit a následně uvést zahraničním hostům a cizincům trvale žijícím v Česku,“ řekl Kotek.

Hra Záskok, která je situovaná do začátku dvacátého století, je o kdysi nepříliš úspěšné kočovné divadelní společnost Lipany, která se chystá odehrát premiéru hry Vlasta. V časové tísni je však nucena zajistit záskok za uprchlého představitele hlavní role. Jeho náhradníkem se stává legendární herec Karel Infeld Prácheňský, který však nezná text a vytváří situace typické pro svěrákovsko - smoljakovský humor.

Zdroj: Zet

Divadlo J. Cimrmana: první test převodu kultovního humoru do angličtiny Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.