Další růst mezd v Japonsku si mohou dovolit jen velké firmy

Velké japonské firmy, které patří mezi nejobchodovanější na burze, dnes oznámily zvyšování mezd. Reagovaly tak na výzvu japonského premiéra Šinza Abeho, který minulý rok zavedl podle agentury Reuters nepříliš úspěšné hospodářské reformy na oživení ekonomiky. Na rozdíl od tak zvaných blue-chip firem - tedy nejziskovějších společností obchodovaných na burze - si vyšší mzdy pro své zaměstnance nemohou dovolit menší společnosti, které doplácejí zejména na slábnoucí jen. 

Právě díky slabšímu jenu ale blue-chip firmy vykazovaly velké zisky, díky čemuž disponují rekordními finančními rezervami. Například hlavní japonský vývozce, automobilka Toyota, plánuje zvýšit základní měsíční plat svých pracovníků o 4 000 jenů (asi 840 korun) za měsíc. Výrobce elektroniky Panasonic nabídl zvýšení základní mzdy o 3 000 jenů a automobilka Nissan Motor dokonce o 5 000 jenů. Mluvčí japonské vlády uvedl, že očekává šíření růstu mezd i do dalších odvětví.

Na druhé straně ale kvůli slabšímu jenu vzrostly dovozní náklady. Řada importérů a menších firem si proto nemůže dovolit přenést část svých zisků na zaměstnance. „Slabý jen působí malým podnikům a společnostem mimo Tokio více škod než užitku. Loňské zvýšení prodejní daně navíc nutí malé firmy snižovat své prodejní ceny,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom amerického Japan Research Institutu.

 

Zdroj: Reuters

Další růst mezd v Japonsku si mohou dovolit jen velké firmy Foto: TK Kurikawa / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.