Co přinese středeční 19. sjezd Komunistické strany Číny?

Ve středu 18. října začne v Pekingu 19. sjezd Komunistické strany Číny, který bude nejvýznamnější politickou událostí v Číně. Na sjezd, který se koná každých pět let, přijede 2287 delegátů, kteří budou ubytováni v hotelech po celém městě. S konáním takto důležité politické události souvisí i zvýšená bezpečnostní opatření. Do města například směřují tisíce policistů z provincií a jejich kolegové z Pekingu si už od začátku září nemohou vzít volno.

Oficiálně je hlavním úkolem sjezdu a tedy i více než 2000 pečlivě stranicky prověřených účastníků určení politiky Číny na dalších pět let a zvolení členů politbyra, které bude (rovněž po dobu pěti let) Čínu vést. Neoficiálním cílem sjezdu je však dle mnoha analytiků upevnění moci Si Ťin-pchinga.

Na posledním takovém sjezdu v Pekingu v roce 2012 se ze Si Ťin-Pchinga stal jeden z nejsilnějších vůdců Číny od dob Mao-Ce Tunga. Očekává se, že Si využije tento kongres k tomu, aby ještě více upevnil svou pozici tím, že se pokusí dostat „své lidi“ do vyšších pater vedení strany. Na sjezdu se má podle expertů vyměnit pět ze sedmi členů stálého výboru politbyra (zůstane jen zmiňovaný Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang), 11 z 25 členů širšího politbyra a zhruba polovina míst 205 členného ústředního výboru strany.

Britský deník The Guardian si ovšem klade otázku, co Si udělá s takovouto mocí. Podle Guardianu lze nejvíce očekávat pokračování tvrdé vnitrostátní politiky a agresivní mezinárodní pozice, která v minulosti kupříkladu prosazovala teritoriální nároky v Jihočínském moři. Zároveň však někteří experti nadále doufají, že by se Si Ťin-pching po zesílení svého politického postavení mohl odhalit jako politický nebo ekonomický reformátor.

Se sjezdem politických špiček strany samozřejmě souvisí i posílení bezpečnostních opatření, jak v samotném Pekingu, tak i na území celé Číny. Do hlavního města proudí posily policistů, zahraniční turisté nebudou moci 11 dnů cestovat do Tibetu a řada průmyslových provozů byla omezena nebo zastavena, aby se Peking zbavil pověstného smogu.

Cenzoři regulují také kyberprostor. Na území Číny už například několik týdnů vypadává šifrovaná komunikační aplikace WhatsApp, omezena byla i daleko populárnější aplikace, nešifrovaný WeChat, kterou používá přes půl miliardy lidí.

 

 

Zdroj: ČTK, The Gurdian, Zet

Co přinese středeční 19. sjezd Komunistické strany Číny? Foto: humphery / Shutterstock.com: Armádní kapela komunistické Číny

reklama

Další články

  1. Islámský stát přišel o syrskou Rakku

    Byznys ·

    Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka. To v minulosti představovalo hlavní baštu IS v Sýrii. S odk…

  2. Boje v Iráku zvyšují ceny ropy

    Byznys ·

    Ceny ropy na světovém trhu v pondělí zaznamenaly růst. Důvodem jsou boje v okolí severoiráckého města Kirkúk. Agentura Reuters uvedla, že způsobily krátkodobý výpadek …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.