Chovancův návrh na povýšení práva použít zbraň je podle Pelikána „podivný a absurdní“

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán věří, že vláda neschválí návrh ministerstva vnitra na povýšení práva použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti České republiky. „Připadal jsem si jako na divokém západě v 19. století,“ popsal v nedělních Otázkách Václava Moravce svou první reakci na návrh. Je podle něj „neuvěřitelně podivný a absurdní“. Poznamenal také, že k takovému kroku přistupuje stát, když zcela selhávají jeho bezpečnostní opatření. Ministr vnitra Milan Chovanec v reakci uvedl, že preferuje sebevědomý stát, který věří svým občanům.

Chovanec chce ústavní zákon prosadit ještě do konce mandátu vlády. Chce umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. Ministerstvo uvedlo, že v okamžiku takových útoků jsou možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

Návrh dává Pelikán do souvislosti s úvahami Evropské komise na omezení zbraní. Jde podle něj o snahu „ošvejkovat“ připravovanou směrnici, která se nelíbí. Ministr také upozornil, že otázkou je, jak by vypadal příslušný prováděcí zákon k ústavní změně. Jako právník poukázal na řadu tragédií, které se staly kvůli tomu, že při sporu měli jeho aktéři u sebe zbraň.

„Kolega Pelikán zřejmě málo maká a nečte podklady z vnitra. Na rozdíl od něj si nemyslím, že by legálně držená zbraň měla zůstat ve vitríně a občan by se na ni při svém ohrožení měl jen smutně dívat,“ sdělil v reakci Chovanec. Policie podle něj musí zůstat první bezpečnostní instancí, ale ve výjimečných situacích není důvod bránit prověřeným a proškoleným lidem, aby se zapojili. „To právo ostatně existuje již nyní, já ho navrhuji posílit a jasně to deklarovat,“ dodal.

V Česku je možné držet střelnou zbraň podle zákona o zbraních a střelivu. Držitel zbrojního průkazu smí z legálně držené zbraně střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, nebo na střelnici, pokud nejde o použití zbraně k ochraně života, zdraví či majetku.

K loňskému 1. prosinci bylo podle ministerstva vnitra v Česku 300.115 držitelů zbrojních průkazů, z toho téměř 241.000 mělo průkaz skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku. Registrováno bylo 798.424 zbraní všech kategorií, z toho 357.338 samonabíjecích pistolí, pušek nebo revolverů.

 

 

Zdroj: ČTK

Chovancův návrh na povýšení práva použít zbraň je podle Pelikána „podivný a absurdní“ Foto: Robert PELIKÁN; Zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

reklama

Další články

  1. Deset nejnavštěvovanějších měst roku 2016

    Společnost ·

    New York, Londýn a Paříž vábí každý rok davy návštěvníků. Bangkok je ale v uplynulém roce předehnal. Podle globálního indexu vypracovaného společností MasterCard, navš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.