Ceny ropy rostou, Brent je opět nad hranicí 51 dolarů

Ceny ropy na začátku týdne pokračovaly v růstu a severomořský Brent se poprvé od srpna dostal nad hranici 51 dolarů za barel. Ceny reagovaly na zprávu, že Írán vyzval těžařské státy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby se zapojily do opatření, které mají přispět ke stabilizaci trhu.

Brent zakončil pondělní obchodování růstem o 1,4 procenta na 50,89 dolaru za barel. Během dne se vyšplhal až na 51,14 USD. Cena americké lehké ropy WTI zpevnila o 1,2 procenta a uzavřela na 48,81 USD. Předtím vystoupila až na tříměsíční maximum 49,05 USD.

Ceny ropy minulý týden poskočily vzhůru po překvapivé dohodě o omezení těžby, k níž dospěli členové kartelu OPEC. Na trhu ale panují pochybnosti, zda bude OPEC dohodu také dodržovat a zda skutečně zajistí snížení nadměrných dodávek suroviny.

OPEC se minulý týden předběžně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně ze současných zhruba 33,5 milionu barelů denně. Další podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, organizace dojedná až na svém listopadovém zasedání.

Ceny ropy se od oznámení předběžné dohody zvýšily o více než osm procent. Analytici společnosti Barclays ale upozorňují, že OPEC „riskuje prudký pokles cen ropy v případě, že se mu nepodaří dosáhnout plánovaného snížení těžby pod 33 milionů barelů denně“.

 

 

Zdroj: ČTK

Ceny ropy rostou, Brent je opět nad hranicí 51 dolarů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Přebytek státního rozpočtu je na novém rekordu

    Byznys ·

    Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci září na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. Jde o nejlepší zářijový výsledek od vzniku České republiky. In…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.