Cameron předá premiérskou funkci stranické kolegyni Mayové

Britský premiér David Cameron dnes odstoupí a uvolněné funkce se ujme dosavadní ministryně vnitra Theresa Mayová. Ta po něm převzala i řízení Konzervativní strany. Cameron rezignoval poté, co v červnovém referendu zvítězili zastánci odchodu země z EU (brexitu), zatímco vedl kampaň za setrvání Británie v Unii.

Cameron předá formálně vládní funkci 59leté Mayové krátce poté, co se od 13 hodin středoevropského času naposledy zúčastní tradiční výměny názorů mezi premiérem a zákonodárci v britském parlamentu za účasti médií. V úterý předsedal své 250. a současně poslední schůzi kabinetu.

Přestože během šesti let u moci dosáhl i dalších věcí, Camerona si bude svět pamatovat hlavně jako premiéra, který dovedl Velkou Británii k odchodu z Evropské unie. Slib referenda o členství v EU udělal v době, kdy konzervativci před loňskými volbami ztráceli podporu na úkor protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Věřil, že většina Britů bude nakonec pro další členství v Unii.

Euroskeptička Mayová, která ale v kampani byla pro setrvání v EU, se stane po Margaret Thatcherové druhou předsedkyní vlády v dějinách Británie. Jejím hlavním úkolem bude uskutečnit co nejméně bolestivý odchod Británie z EU a dohodnout s evropskými partnery nové vzájemně uspokojivé vztahy pro další spolupráci. Tato jednání budou nejspíš složitá a potrvají více než dva roky.

 

 

Zdroj: ČTK

Cameron předá premiérskou funkci stranické kolegyni Mayové Foto: Theresa MAYOVÁ; Zdroj: ČTK/AP/Kirsty Wigglesworth

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.