Běžný účet platební bilance v říjnu skončil v přebytku 7,8 miliardy korun

Souhrn veškerých ekonomických transakcí tuzemské ekonomiky se zahraničím, vykázal v říjnu přebytek 7,8 miliardy korun oproti zářijovému schodku 6,8 miliardy. Výsledek ovlivnila aktivní bilance zboží a služeb a běžných převodů, naopak bilance výnosů byla pasivní, oznámila dnes Česká národní banka.

Bilance výnosů skončila v říjnu v deficitu 19,1 miliardy korun. Naopak bilance běžných převodů měla přebytek 2,4 miliardy korun a bilance zboží a služeb 5,5 miliardy korun.

V říjnu byly podle ČNB vyplaceny dividendy ve výši 12,9 miliardy korun. V běžných převodech je zahrnuto aktivní saldo převodů do ČR z rozpočtu Evropské unie ve výši 4,1 miliardy korun.

Odliv kapitálu na finančním účtu v metodice Evropské centrální banky činil 32 miliardy korun. „Saldo přímých zahraničních investic bylo vlivem úvěrů poskytnutých subjektům ve skupině přímého investora pasivní ve výši 38,5 milionu Kč, z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 6,8 miliardy Kč, uvedla banka. Podle ní saldo přílivu přímých zahraničních investic v ročním úhrnu klesá.

V posledních měsících se snižuje i pasivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu, doplnila banka.

Zdroj: ČTK

Běžný účet platební bilance v říjnu skončil v přebytku 7,8 miliardy korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.