Behaviorální ekonom George Loewenstein vyvrací některé závěry svého praděda Sigmunda Freuda

Americký profesor ekonomie a psychologie Georg Loewenstein (59) je pravnukem zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. K práci svého předka se ale staví spíše kriticky. Na rozdíl od Freuda tvrdí, že emocionální odezvy člověka lze předpovídat. Loewenstein, který je jedním z proponentů takzvané behaviorální ekonomie, zapracovává psychologické pohledy na fungování člověka do ekonomických teorií.    

Loewenstein je považován za jednoho ze zakladatelů behaviorální ekonomie, tedy oboru, který se snaží ekonomické rozhodování lidí vysvětlovat pomocí propojení s psychologií. Kromě toho se také specializuje také na takzvanou neuroekonomii - tedy na využití nejnovějších závěrů z oblasti výzkumu mozku při sestavování ekonomických modelů. 

V současnosti ekonom Loewenstein přednáší na Carnegie Mellon University v americkém Pittsburghu. V seriálu Studia Zet hovořil o práci tohoto amerického akademika hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog na VŠE v Praze, Lukáš Kovanda. 

 

Pane Kovando, příbuzenský vztah se Sigmundem Freudem by mohl George Lowensteina předurčovat ke studiu psychologie. Proč si ale nejprve vybral ekonomii?

Udělal to trochu vzdorovitě, chtěl se vymanit ze psychologické minulosti své rodiny. Vzpurně si vybral naprosto jiný obor. Bylo to v 70. letech a ekonomie v té době byla velmi exaktní, nicméně tato podoba ekonomie ho nenaplňovala, takže si přibral ještě kurzy psychologie a takto se vrátil zpět ke svým rodinným kořenům.

Jak George Loewnstein vnímá učení svého praděda Sigmunda Freuda?

Je k němu dost kritický. Říká, že jeho praděd měl emoce za složitý jev, který je v podstatě nepředpověditelný. Loewenstein tvrdí opak a to, že emoce jsou předpověditelnější než naše rozumové uvažování. V tomto ohledu navrhuje i přeměnu nahlížení člověka z pohledu ekonomických modelů.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý jeho záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet.cz

Behaviorální ekonom George Loewenstein vyvrací některé závěry svého praděda Sigmunda Freuda Foto: Archiv Lukáše Kovandy

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.