BBC: WikiLeaks ohrožuje agenty a americkou bezpečnost, uvedla CIA

Americké zpravodajské služby FBI a CIA zahájily vyšetřování ohledně uniklých dokumentů, které zveřejnil server WikiLeaks. Portál Juliana Assange podle CIA ohrožuje jak personál tajné služby, tak i samotné operace Spojených států. Tajná služba tak má omezené schopnosti, jak bojovat proti teroristům a dalším nepřátelům. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Americká média uvedla, že americké zpravodajské služby FBI a CIA zahájily společné vyšetřování. Stalo se tak poté, co server WikiLeaks zveřejnil tisíce tajných dokumentů uniklých právě ze CIA. Konkrétně se má jednat o informace, které například vypovídají o tom, že tajná služba odposlouchávala chytré telefony a televize.

Obě zpravodajské služby včetně Bílého domu odmítly potvrdit pravost v úterý uniklých dokumentů. Mluvčí CIA nicméně řekl, že americká veřejnost by měla být hluboce znepokojena jakýmikoli zveřejněnými dokumenty WikiLeaks. Tím totiž dochází k poškozování schopnosti zpravodajské služby chránit Spojené státy před teroristy a dalšími nepřáteli.

Podobně zveřejněné dokumenty pak podle CIA ohrožují jak personál tajné služby, tak i samotné operace Spojených států. Protivníci budou podle CIA poté vědět, jak USA ublížit.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Havaj se stal prvním americkým státem, který podal žalobu kvůli aktualizovaným migračním směrnicím amerického prezidenta Donalda Trumpa. Generální prokurátor Havaje tvrdí, že nový zákon je v zásadě stejný jako ten první. Označil jej za „zákaz pro muslimy 2.0“. Nová směrnice, která nabývá platnosti od 16. března, zakazuje po dobu 90 dnů zákaz cestovat na území USA šesti převážně muslimským státům. Uprchlíci mají zákaz vstoupit do USA po dobu 90 dnů. Předchozí nařízení, které zablokoval federální soud, vyvolalo zmatek na letištích. Do ulic tehdy vyšlo protestovat mnoho lidí.

 

Dva pracovníci Organizace spojených národů (OSN) opustili Severní Koreu. Ti patřili mezi skupinu 11 Malajsijců, jimž severokorejský režim zakázal vycestovat ze země. Dvojice vykonávající práci pro Světový potravinový program ve čtvrtek přiletěla do Pekingu. KLDR zakázala Malajsijcům vycestovat ze země po vraždě Kim Čong-nama. Jde přitom o nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Stejné opatření učinila i Malajsie. Malajští vyšetřovatelé předvolali k výslechu podezřelé Severokorejce. Tři z nich se ale skrývají na severokorejském velvyslanectví v Malajsii. KLDR popírá jakoukoli účast na vraždě.

 

Na svatbě poblíž iráckého města Tikrít přišlo o život 26 lidí. Stalo se tak poté, co se odpálili dva sebevražední atentátníci. K zodpovědnosti za útok se přihlásil samozvaný Islámský stát. První z atentátníků se odpálil mezi tancujícími. Druhý atentátník aktivoval svoji výbušninu ve chvíli, kdy přiběhli ostatní lidi na pomoc. Mezi mrtvými figurují ve většině případů děti.

 

Švýcarská média uvedla, že tamní zástupce tureckého velvyslance požádal o azyl. Po neúspěšném puči z července loňského roku Turecko zatklo a propustilo z pracovního poměru desítky tisíc podezřelých lidí. Ti měli být napojeni na údajného strůjce puče duchovního Fethullaha Gülena. Vláda v Bernu v tomto týdnu potvrdila, že někteří turečtí držitelé diplomatických pasů požádali o azyl.

 

 

Zdroj: BBC

 

BBC: WikiLeaks ohrožuje agenty a americkou bezpečnost, uvedla CIA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

    Byznys ·

    Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

  2. Ceny ropy se propadly na letošní minima

    Byznys ·

    Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.