BBC: V Hongkongu jsou souzeni studenti, kteří vedli v roce 2014 prodemokratické protesty

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v čínském městě Hongkong stanuli před soudem tři studenti, kteří měli vést prodemokratické protesty v roce 2014. Čelí obvinění z toho, že se účastnili nepovoleného shromáždění a podněcovali k účasti další studenty.

Organizace spojených národů rozšiřuje program humanitární pomoci pro Sýrii. Kamiony naložené vodou, potravinami a léky jsou podle BBC připraveny v pěti následujících dnech dopravit pomoc až 150 tisícům lidí v obležených syrských městech. OSN tak chce využít dočasného příměří, které v Sýrii platí od soboty. Až na několik ojedinělých incidentů zatím všechny strany klid zbraní dodržují. Příměří se však netýká Islámského státu, na jehož pozice americká a ruská letadla dále útočí.

Demoliční čety začaly likvidovat uprchlický tábor poblíž francouzského přístavu Calais. Dosud se však zaměřují výhradně na neobydlené příbytky. Přibližně dvě desítky dělníků vybavené dvěma buldozery začaly s demolicí tábora poté, co o ní rozhodl francouzský soud. Na místě, kterému se přezdívá „džungle“ jsou přítomni také policisté vybavení vodními děly a slzným plynem. Zatím však nemuseli zasahovat.

V Moskvě byla podle BBC zadržena žena, kterou svědci spatřili poblíž stanice metra s dětskou hlavou oddělenou od těla. Žena, která podle policie pracovala jako chůva, na sobě měla černý oděv a křičela heslo „Alláhu akbar“ – tedy v překladu z arabštiny „Bůh je veliký“. Policie ženu pocházející ze Střední Asie podezřívá z toho, že dítě zavraždila, oddělila jeho hlavu od těla a potom zapálila byt, ve kterém se čin stal. Podezřelou nyní vyšetřují psychiatři.

V Pákistánu byl popraven bývalý policejní bodyguard Mumtaz Qadri, který v roce 2011 v Islamabádu zastřelil guvernéra provincie Paňdžáb Salmána Tásíra. Tásír byl kritikem islámského extrémismu a nesouhlasil se zákony namířenými proti rouhání. Jeho vrah se stal pro řadu islamistických skupin hrdinou. Jejich členové proto proti popravě demonstrovali, výkon rozhodnutí však neodvrátili.

Z nejnovějších průběžných výsledků íránských voleb vyplývá, že reformističtí příznivci prezidenta Hasana Rúháního získali v Teheránu patnáct ze šestnácti křesel ve shromáždění, které zvolí nového duchovního vůdce země. V souběžně konaných parlamentních volbách získali Rúháního příznivci všechna křesla vyhrazená pro hlavní město.

V Hongkongu stanuli před soudem tři studentští vůdci, kteří hráli ústřední roli v prodemokratických protestech z roku 2014. Čelí obvinění z toho, že se účastnili nepovoleného shromáždění a podněcovali k účasti další studenty.

Nigerijský prezident Muhammadu Buhari nařídil vyšetřování smrti stovek lidí při střetech mezi farmáři a pastevci ve státě Benué. Buhari řekl, že ho násilnosti mezi příslušníky kmene Fulani, které se odehrály minulý týden, hluboce šokovaly.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: V Hongkongu jsou souzeni studenti, kteří vedli v roce 2014 prodemokratické protesty Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.