BBC: USA s Rusko musí zvýšit úsilí při řešení mírového procesu v Sýrii; Lego přiznalo chybu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Rusko a Spojené státy by měly vynaložit větší úsilí při řešení mírového procesu v Sýrii. Oznámil to zmocněnec OSN Staffan de Mistura. BBC si dále všímá toho, že dánská společnost Lego uznala svou chybu, když zamítla objednávku čínského umělce Aj Wej-Weje.

Rusko a Spojené státy by měly vynaložit větší úsilí při řešení mírového procesu v Sýrii. Řekl to zmocněnec OSN Staffan de Mistura v závěru třetího kola mírových rozhovorů. Pohled syrské vlády a opozice se totiž vzdaluje zrealizování přechodné vlády. Křehké příměří se pomalu bortí vlnou zesilujícího násilí v oblasti. Mistura uvedl, že další kolo rozhovorů bude zahájeno v průběhu května.

 

V syrském městě Aleppo zemřelo nejméně 14 pacientů a tři lékaři. Jejich smrt způsobil letecký nálet na nemocnici. Informaci uvedla charitativní organizace Lékaři bez hranic. Mezi zabitými byl i jeden z posledních městských pediatrů. Místní zdroje obviňují syrskou vládu a ruské letectvo. Obviněné strany ovšem nevyjádřily žádné oficiální stanovisko. Zesilující násilí přichází uprostřed zprávy o tom, že syrská armáda opírající se o ruské vzdušné síly, se připravuje v Aleppu na velkou ofenzívu.

 

Výrobce stavebnic Lego uznalo, že zamítnutí objednávky čínského disidentského umělce Aj Wej-Weje bylo chybou. Viceprezident společnosti Kirk Kristiansen v rozhovoru pro The Wall Street Journal podle BBC uvedl, že společnost si špatně vyložila směrnice firmy o politické neutralitě.  Čínský umělec v říjnu oznámil, že mu byla zamítnuta žádost o kostičky kvůli tomu, že jeho výstava je příliš politická. Kristiansen řekl, že o tomto kroku rozhodlo oddělení spotřebitelů a vedení společnosti do rozhodování nebylo zapojeno.

 

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) Pan Ki-mun kritizuje stále více omezující politiku v oblasti migrantů na území Evropy. Ve svém projevu na půdě rakouského parlamentu řekl, že tyto bariéry jsou v rozporu s mezinárodními povinnostmi členských zemí. Řekl to den poté, co rakouští poslanci schválili návrh zákona omezující azylové právo. Zákon ve druhé řadě umožňuje většinu možností pro odmítnutí vstupu uprchlíkům přes státní hranice Rakouska.

 

Tři mexičtí policisté a dva vojáci stanuli před soudem kvůli obvinění z mučení. Měli týrat ženu zadrženou ve státě Guerrero na jihu Mexika. Případ se dostal na veřejnost začátkem tohoto měsíce díky videu zveřejněném na sociálních sítích. Jeden z policistů dal ženě přes hlavu igelitovou taška a pistolí jí mířil na hlavu. Podle neziskových organizací mexické bezpečnostní síly používají praktiky mučení běžně.

 

Výrobce automobilů Volkswagen zaplatí 12 současným a bývalým členům správní rady za rok 2015 odměnu dosahující 63 milionů dolarů. Stalo se tak navzdory rekordním ročním ztrátám, které způsobila aféra dieselgate. Volkswagen totiž manipuloval s výsledky emisních testů. Firma také zrušila část bonusů. Proplatí je až tehdy, kdy budou splněna kritéria výkonu a dojde k oživení na akciovém trhu.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: USA s Rusko musí zvýšit úsilí při řešení mírového procesu v Sýrii; Lego přiznalo chybu Foto: Orlok / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.