BBC: Turecko zatklo v souvislosti s teroristickým útokem 14 osob, další budou následovat

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že v souvislosti se středečním bombovým útokem v Ankaře, zadrželi tamní policisté 14 osob. Další budou přitom následovat. Za pachatele atentátu označuje Erdogan kurdské milice YPG.

Turecký prezident Tayyip Erdogan oznámil, že v souvislosti se středečním bombovým útokem v Ankaře, při němž zahynulo nejméně 28 lidí, bylo zadrženo již 14 osob a další budou následovat. Doplnil tak prohlášení premiéra Ahmeta Davutoglua, který za pachatele atentátu označil kurdské milice YPG se sídlem v Sýrii za podpory ozbrojenců zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) v Turecku. YPG ovšem pro BBC sdělila, že v útoku zapojena nebyla. PKK uvedla, že neví, kdo je pachatelem atentátu. Turecko ve středu v noci odpovědělo útokem na kurdské pozice PKK v severním Iráku, při nichž údajně zahynulo na 70 ozbrojenců. Situace je komplikovaná. Kurdské milice jsou navíc podporovány ze strany Spojených států jakožto klíčoví spojenci v boji proti IS v Sýrii.

 

V jihovýchodním Turecku zasáhla bomba vojenský konvoj. Jak uvedla turecká armáda, k výbuchu, při němž zahynulo 6 vojáků, došlo na dálnici mezi městy Diyarbakir a Bingol.

 

Při keňském leteckém úderu v Somálsku došlo k zabití velitele somálské teroristické skupiny islámských vzbouřenců aš-Šabáb. Podle vojenského prohlášení byli Mohammed Karatey spolu s asi 40 dalšími bojovníky skupiny aš-Šabáb zabiti při útoku v jižním Somálsku dne 8. února. Jak uvedla armáda, Karatey sehrál minulý měsíc klíčovou úlohu ve smrtelném útoku na keňskou vojenskou základnu v sousedním Somálsku. Aš-Šabab zprávu o Karateyho smrti popřela.

 

Střelci v jihosúdánském městě Malakal zaútočili na tábor OSN, v němž nalezlo útočiště více než 50 tisíc lidí, které vyhnal z domovů tamní válečný konflikt. Podle obyvatel tábora, který je součástí základny Organizace spojených národů, došlo ke střelbě v noci a o život při ní přišlo nejméně 7 lidí, dalších 32 osob bylo zraněno. Kdo útok spáchal je zatím nejasné. Město momentálně ovládá súdánská vláda, v oblasti jsou nicméně aktivní rebelové.

 

Britský premiér David Cameron se připravuje na rozhodující summit v Bruselu, kde mu půjde o uzavření dohody s ostatními 27 zeměmi Unie o klíčových reformách, týkajících se vztahů Spojeného království s EU. Premiér Cameron doufá, že úspěšná jednání na dvoudenní schůzce napomohou přesvědčit členy jeho strany a voliče, aby v nadcházejícím referendu podpořili setrvání Británie v Evropské unii.

 

Podle švédské nevládní organizace byli při útoku na jednu z jejich nemocnic v Afghánistánu zabiti 3 lidé. Švédský výbor pro Afghánistán (SCA) uvedl, že na zdravotní kliniku ve městě Tangi Saidan v provincii Wardak, která je pod kontrolou Talibánu, zřejmě zaútočili vojáci z afghánské národní armády. Armáda útok nepotvrdila.

 

Prezident Spojených států amerických Barack Obama se chystá na historickou návštěvu Kuby. Měla by být součástí delší cesty do Latinské Ameriky. Obama se tak po Calvinu Coolidgeovi, který byl na Kubě v roce 1928, stane teprve druhým úřadujícím americkým prezidentem v dějinách, který ostrov navštíví. Prezidentova chystaná návštěva sklidila kritiku republikánů, kteří jsou toho názoru, že by k ní nemělo dojít, dokud je u moci Castrova rodina. K obnovení diplomatických styků mezi Washingtonem a Havanou došlo v červenci 2015, přičemž Spojené státy po 54 letech uvolnily cestovní a obchodní omezení. Prezident Obama loni v prosinci pro Yahoo News řekl, že se chce na Kubě setkat s politickými disidenty a pomoci kubánské vládě najít nový směr. Kubánská vláda odpověděla, že prezident Obama je vítán, neměl by se však vměšovat do vnitřních záležitostí země. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Turecko zatklo v souvislosti s teroristickým útokem 14 osob, další budou následovat Foto: Shutterstock.com: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

  1. Pražský hotel President koupil ruský investor

    Byznys ·

    Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.