BBC: Trump dosadil do čela obchodní rady kritika Číny Petera Navarra

Nově zvolený prezident Spojených států amerických Donald Trump stanovil šéfem nové obchodní rady ekonoma Petera Navarra, který otevřeně kritizuje Čínu. Navarro povede v Bílém domě Trumpem založenou Národní radu pro obchod, kde bude sloužit jako ředitel obchodní a průmyslové politiky. Ekonom byl během poradcem Trumpa během jeho předvolební kampaně, dodává rozhlasové vysílání BBC World Service.

Navarro je také autorem knih jako The Coming China Wars nebo Death by China, v nichž je velmi kritický vůči čínské politice.

Předvolební kampaň nově zvoleného prezidenta Trumpa byla podle BBC postavena na otázkách obchodu. Slíbil například, že se zasadí o zavedení obchodních překážek pro Čínu a Mexiko. Přechodný tým Trumpa uvedl, že jmenování Navarra „demonstruje odhodlání nově zvoleného prezidenta dosáhnout toho, aby americká výroba byla opět skvělá“.

BBC nicméně připomíná, že Trump už řadou svých kroků Čínu rozhněval. Jedním z nich je telefonický hovor s tchajwanskou prezidentkou, což je v rozporu s politikou Jedné Číny, kterou Amerika uznává. Trump také otevřeně kritizoval Čínu na Twitteru za její měnovou politiku a její aktivity v Jihočínském moři.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

V souvislosti s útokem na vánoční trhy v Berlíně pátrá policie po tuniském uprchlíkovi. Toho bezpečnostní složky podle médií již letos monitorovaly. Sledováni ale ukončily pro nedostatek důkazů. Německé úřady varovaly, že muž může být ozbrojený a nebezpečný. Za informace vedoucí k jeho dopadení vypsaly odměnu sto tisíc eur. Při útoku zemřelo dvanáct lidí a čtyřicet devět bylo zraněno.Nově zvolený prezident Spojených států amerických Donald Trump stanovil šéfem nové obchodní rady ekonoma Petera Navarra, který otevřeně kritizuje Čínu. Navarro byl Trumpovým poradcem v průběhu předvolební kampaně. Při ní Trump prohlašoval, že se v případě svého zvolení zasadí o zavedení obchodních překážek například pro Čínu a Mexiko.V čínském Pekingu vítr rozfoukal smog a kvalita ovzduší se zlepšila. Smogová situace však i nadále zůstává špatná. V několika posledních dnech platila ve městě smogová výstraha. Opatření znamená omezení použití dopravních prostředků a provozu na stavbách či uzavření škol a továren.

 

V australské Canbeře narazila dodávka plná plynových lahví do budovy vedení Australského křesťanského lobby. Podle policie nebyl incident politicky, nábožensky ani ideologicky motivovaný. Řidič utrpěl vážná zranění.

 

Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo vytvoření zvláštní skupiny, která bude připravovat podklady o válečných zločinech a porušování lidských práv v průběhu ozbrojeného konfliktu v Sýrii. Návrh důrazně kritizovala Sýrie a její spojenec Rusko. Podle nich tím shromáždění zasahuje do práce Rady bezpečnosti. 

 

Podle lékařů a charitativních organizací je lék, který mění imunitní systém, doposud největším převratem při léčbě roztroušené sklerózy. Podle testů popsaných v odborném časopise se zdá, že lék dokáže zpomalit poškození mozku. Jedná se o první lék, který účinkuje u progresivní formy této choroby. Roztroušená skleróza je onemocnění, při kterém imunitní systém napadá nervovou soustavu.

 

Největší brazilská stavební společnost Odebrecht před soudem ve Spojených státech amerických připustila, že uplácela, aby si zajistila kontrakty. Společně s petrochemickou společností Braskem přistoupila na to, že úřadům ve Spojených státech, Brazílii a Švýcarsku zaplatí pokutu. Podle amerického ministerstva spravedlnosti se jedná o doposud největší případ korupce zahraniční firmy. Obě firmy dohromady zaplatí pokutu nejméně tři a půl miliardy dolarů.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Trump dosadil do čela obchodní rady kritika Číny Petera Navarra Foto: Peter NAVARRO; Zdroj: ČTK/ZUMA/Leonard Ortiz

reklama

Další články

 1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

  Byznys ·

  Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

 2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

  Byznys ·

  Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

 3. Kuba se dočká internetového připojení

  Společnost ·

  Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.