BBC: Ruský ministr Uljukajev byl zadržen; v Krakově probíhá exhumace ostatků Kaczyńského

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje, že ruská policie zadržela ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva. Je obviněn z přijmutí úplatku ve výši dvou milionů dolarů. BBC si dále všímá, že v pondělí začala v Krakově exhumace ostatků exprezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Marie. Ti zahynuli při leteckém neštěstí v ruském Smolensku před šesti lety. Exhumace je součástí nového vyšetřování katastrofy polského vládního letadla

Nově zvolený americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se pokusí znormalizovat americko-ruské vztahy. Po telefonátu mezi oběma státníky to sdělil Kreml. Prezident Putin prý Donaldu Trumpovi popřál úspěch při naplňování jeho volebního programu. Republikán Trump už při své volební kampani uvedl, že bude usilovat o dobré vztahy s Ruskem. Telefonický rozhovor bylo prý věnován i situaci v Sýrii. Státníci se shodli, že je nezbytné spojit síly v boji s extremismem a mezinárodním terorismem. Putin a Trump se dohodli, že budou v telefonických kontaktech pokračovat a v budoucnu uspořádají osobní schůzku.

 

Záchranáři na Novém Zélandu evakuují stovky turistů a místních obyvatel z města Kajkura, které od zbytku ostrova odřízly masivní sesuvy půdy způsobené zemětřesením. Situaci v oblasti severozápadně od města Christchurch v minulých hodinách komplikovaly déšť, silný vítr a záplavy. Nyní záchranáři až 200 lidí evakuují pomocí vrtulníků. Při silných otřesech země, které zasáhly Nový Zéland v neděli a v pondělí, zahynuli dva lidé.

 

Ruská policie zadržela ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva kvůli údajnému vzetí úplatku ve výši dvou milionů dolarů. Oznámil to ruský klíčový protikorupční útvar, takzvaný Investigativní výbor. Ministerstvo hospodářství pod Uljakajevem dalo zelenou převzetí 50 procent ropné společnost Bašněft ruským ropným gigantem, firmou Rosněft. Uljukajev je nejvýše postaveným státním činitelem zadrženým v Rusku od roku 1991.

 

Pařížská dohoda, která má omezit emise skleníkových plynů, přežije období, kdy bude ve funkci amerického prezidenta Donald Trump. Před jednáním ministrů a některých hlav států v Marakéši to uvedl speciální americký vyslanec pro klimatické změny Jonathan Pershing. Schůzka byla nicméně ovlivněna obavami, že nově zvolený americký prezident by mohl stáhnout podpis Spojených států z dohody. Republikán Trump během své volební kampaně nastínil, že chce zrušit závazky USA vyplývající z dohody a zastavit americké platby do OSN v souvislosti s vyjednáváním o omezení emisí a změnách klimatu.

 

Ruský stíhací letoun MiG 29 se v pondělí zřítil ve Středozemním moři při pokusu o přistání na palubě letadlové lodi Admirál Kuzněcov. Pilot se podle ministerstva obrany úspěšně katapultoval a nezraněn byl dopraven na loď.  Letoun byl na cvičné misi a havárii způsobila technická porucha. Stroj se zřítil několik kilometrů před ruským plavidlem, které je jedinou letadlovou lodí v arzenálu ruského námořnictva.

 

V Krakově začala v pondělí exhumace ostatků exprezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Marie, kteří zahynuli při leteckém neštěstí v ruském Smolensku před šesti lety. Exhumace je součástí nového vyšetřování katastrofy polského vládního letadla. Úřady uvádějí, že exhumace je třeba k dodatečné identifikaci těl obětí a jako dodatečné důkazy pro rozklíčování příčin neštěstí. Exhumace ostatků některých obětí před čtyřmi lety ukázaly, že některé oběti byly pohřbeny v nesprávných hrobech. Při katastrofě letadla v roce 2010 zahynulo všech 96 lidí na palubě.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Ruský ministr Uljukajev byl zadržen; v Krakově probíhá exhumace ostatků Kaczyńského Foto: K.Jakubowska / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

  Společnost ·

  Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

 2. Malý průvodce britskými giny

  Společnost ·

  Gin je jeden z neodmyslitelných spiritů Velké Británie. V poslední době zde navíc zažívá malou renesanci. Minulý rok to bylo poprvé v historii, co prodeje ginu v Britá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.