BBC: Rakušané musí znovu zvolit prezidenta; Tchaj-wan omylem odpálil protilodní raketu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že rakouský ústavní soud anuloval výsledky prezidentských voleb. Stalo se tak poté, co si na jejich výsledky stěžoval poražený kandidát Svobodné strany Rakouska Norbert Hofer. BBC si dále všímá toho, že tchajwanské námořnictvo omylem odpálilo k Číně balistickou raketu. Protilodní střela přitom zabila jednu osobu. 

Britský ministr spravedlnosti Michael Gove by se měl vzdát boje o post předsedy britské Konzervativní strany. Uvedl to bývalý kancléř Ken Clarke. Gove, který přestal náhle podporovat bývalého starostu Londýna Borise Johnsona se ve čtvrtek rozhodl, že se rovněž pokusí o kandidaturu. Svoji vizi pro Británii se chystá představit později. Ministryně vnitra Theresa Mayová, která rovněž usiluje o post britské premiérky, se těší větší podpoře od členů Konzervativní strany.

 

Rakouský ústavní soud anuloval výsledky prezidentských voleb. Stalo se tak poté, co si na výsledky voleb stěžoval kandidát Svobodné strany Rakouska Norbert Hofer, který ve druhém kole jen těsně prohrál. V červnových volbách jej o méně než jeden procentní bod porazil bývalý předseda Strany zelených Alexander Van der Bellen. Volby se tak budou muset zopakovat. Aktuální prezident Heinz Fischer končí své období v čele Rakouska příští pátek. Roli prezidenta tak dočasně nahradí předsednictvo rakouského parlamentu.

 

Tisíce lidí včetně členů královské rodiny se zúčastnili ve Francii slavnostního ceremoniálu u příležitosti stého výročí bitvy na Sommě. U památníku Thiepval se sešli Princ z Walesu a vévodkyně z Cornwallu, vévoda a vévodkyně z Cambridge a princ Harry. Británie uctila památku bitvy, jejíž začátek se datuje k 1. červenci 1916 dvěma minutami ticha. Během první světové války byl zabit a zraněn na obou stranách více než jeden milion mužů. Bitva na Sommě předznamenala jeden z prvních bojů v rámci první světové války. Došlo k ní na severu Francie a trvala pět měsíců. Britové v rámci bitvy úplně poprvé nasadili obrněná vozidla.

 

Tchajwanské námořnictvo omylem odpálilo k Číně balistickou raketu s doletem až 300 kilometrů. Protilodní střela zabila jednu osobu a zranila tři lidi poté, co zasáhla rybářskou loď v okolí ostrovů Penghu. Vyšetřování poukazuje na to, že vojáci nedodrželi nařízené postupy. K incidentu došlo v okamžiku napjatých vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem. Čína totiž ukončila se zemí rozhovory, protože nová tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen nesouhlasí s pekingským konceptem jednotné Číny.

 

V peruánských Andách bylo objeveno tělo jednaapadesátiletého německého turisty Olivera Parka. Ten se zřítil do propasti během focení při návštěvě starověkého komplexu chrámů Machu Picchu. Park podle BBC ignoroval bezpečnostní varovné značení a šel do zakázané oblasti v blízkosti útesu. Německý turista si chtěl pořídit co nejkrásnější fotografii. Během toho ale ztratil rovnováhu a zřítil se dolů ze skály. Tamní policie uvedla, že Parkovo tělo bude převezeno do márnice ve městě Cusco.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Rakušané musí znovu zvolit prezidenta; Tchaj-wan omylem odpálil protilodní raketu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.