BBC: Putin zpochybnil turecká slova o sestřeleném letadle; v Německu zatýkali možné teroristy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ruský prezident Vladimir Putin popřel slova tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o tom, že Turecko nevědělo, komu patří bojový letoun, který v úterý sestřelilo. BBC se dále zmiňuje o německé policii, jež zatkla dva muže podezřelé z plánování teroristického útoku. 

Rusko zesílí spolupráci s Francií při boji proti terorismu v Sýrii. Po setkání s francouzským prezidentem to v Moskvě uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Francie a Rusko chtějí zlepšit výměnu informací a budou koordinovat nálety. Země se ale neshodly na další budoucnosti Sýrie. Francie trvá na tom, že syrský prezident Bašár Asad nemůže zůstat u moci, zatímco podle Ruska náleží toto rozhodnutí syrskému lidu. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by západní mocnosti vytvořily velkou koalici zahrnující i Spojené státy americké, jak žádala Francie.

 

Ruský prezident Putin odmítl turecké tvrzení o tom, že Turecko nevědělo, komu patří bojový letoun, který v úterý sestřelilo. Možnost, že Turecko tuto informaci nemělo, naznačil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle Putina je však možné letouny snadno identifikovat. Trasu letu navíc Rusko nahlásilo Spojeným státům americkým, tedy tureckému spojenci. Turecký premiér uvedl, že se země bude snažit konflikt s Ruskem vyřešit. Incident podle jeho slov nesmí zastínit společný cíl koalice zasahující v Sýrii.

 

Německá police zadržela dva muže podezřelé z plánování teroristického útoku. K zatčení došlo v oblasti Berlína v rámci razie proti osobám podezřelým z islamistického terorismu.

 

Podle mezinárodního průzkumu veřejného mínění provedeného ve dvaceti zemích klesá veřejná podpora dohody o boji proti klimatickým změnám. Jen necelá polovina respondentů považuje klimatické změny za velmi zásadní problém. V roce 2009 to přitom ještě bylo 63 procent. Pouze ve čtyřech z dvaceti zemí žádá nadpoloviční většina dotázaných po vládách svých zemí, aby na nadcházející konferenci Organizace spojených národů o změnách klimatu v Paříži definovaly ambiciózní cíle.

 

Republikánský prezidentský kandidát ve Spojených státech amerických, miliardář Donald Trump, popřel, že v jednom ze svých proslovů zesměšňoval postižení novináře deníku New York Times. Trump na jeho článek poukazoval ve snaze podpořit svá tvrzení o tom, že muslimové v Americe oslavovali výročí útoků z jedenáctého září. Měl přitom parodovat novinářovo držení těla, které je způsobenou vrozenou chorobou.

 

Ve Spojených státech amerických přelezl muž zahalený do americké vlajky plot u Bílého domu. Prezident Barack Obama přitom uvnitř budovy oslavoval s rodinou Den díkůvzdání. Podle dostupných informací nebyl muž ozbrojen.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Putin zpochybnil turecká slova o sestřeleném letadle; v Německu zatýkali možné teroristy Foto: Bangkokhappiness Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.