BBC: Požár uprchlického tábora v Calais; rebely podporované Tureckem napadla syrská armáda

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v uprchlickém táboře francouzského Calais došlo k požáru. Ten zničil část tábora, na jehož likvidaci v současnosti pracují místní úřady. BBC si dále všímá toho, že rebely podporované Tureckem napadl syrský vrtulník. Na severu Sýrie na ně shodil bomby, které usmrtily dva z povstalců a dalších pět mužů zranily. 

Požár zničil část uprchlického tábora ve francouzském Calais. Stalo se tak ve chvíli, kdy francouzské orgány pokračovaly v likvidaci tábora. Během toho vybouchly nejméně dvě plynové bomby. Exploze přitom zranila lehce jednoho uprchlíka. Francouzské úřady zahájily evakuaci tábora nazývaného jako „Džungle“ v pondělí ráno. V poslední době uvnitř přežívalo okolo 7 tisíc běženců. Akce by měla být dokončena v příštím týdnu. Existují nadále obavy z toho, že někteří z uprchlíků odmítnou uprchlický tábor opustit. Nebudou se totiž chtít vzdát pokusů překonat kanál La Manche do Velké Británie. Operace navzdory tomu probíhá v poklidu.

 

Radikální organizace Islámského státu unesla a zabila skupinu třiceti vesničanů. Stalo se tak v centrální afghánské provincii Ghór. IS unesl civilisty se dvěma stovkami ovcí, ve chvíli když v horách sbírali dříví. Islamisté unesené civilisty zastřelili v okamžiku, když se je tamní policisté snažili osvobodit. Mezi oběťmi jsou i děti. Centrální Afghánistán zatím nebyl známý pro působení IS. Radikální organizace se soustředila spíše ve východní provincii Nangarhár. K Islámskému státu se v současné době připojuje řada mužů, kteří dříve patřili k Tálibánu nebo teroristické skupině al-Káida. 

 

Turecko uvedlo, že jím podporované rebely bojující proti Islámskému státu napadl vrtulník patřící syrské vládě. Podle vojenského prohlášení měl vrtulník shodit na rebely bomby v syrské obci Tal Nayif na severu Sýrie. Útok si vyžádal smrt dvou rebelů. Dalších pět mužů zranil. Turecký ministr zahraničí Mevluv Çavuşoğlu řekl, že podobné útoky neodradí Turecko od vojenských operací na území Sýrie. Syrská armáda se k situaci prozatím nevyjádřila. 

 

BBC informuje o tom, že německá policie podnikla v úterý na mnoha místech Německa útoky proti údajným čečenským teroristům. Německá policie v současnosti vyslýchá okolo 11 mužů a tří žen. Jde o lidi, kteří žádali o azyl. Německá média uvádějí, že v jednom z bytů strážci zákony nalezli bílý prášek. Žádné důkazy pojící se k teroristické hrozbě ovšem nalezeny nebyly. Zadržení jsou podezřelí z financování terorismu. Ruský region Čečenska je domovem velkého množství džihádistických skupin. Některé z nich jsou přitom napojeny k IS.

 

Televizní scénárista komedií Kevin Curran zemřel ve věku 59 let. Šlo přitom o člověka, který sedmnáct let spolupracoval na tvorbě kultovního seriálu Simpsonovi. Mluvčí televizní stanice Fox, která produkuje animovaný seriál, potvrdil, že Curran zemřel v úterý. Na seriálu Simpsonovi začal pracovat v roce 1998. Na pozici vydržel do roku 2015. Během své kariéry získal jako součást scenáristického týmu šest cen Emmy. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Požár uprchlického tábora v Calais; rebely podporované Tureckem napadla syrská armáda Foto: ČTK/AP/Matt Dunham

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.