BBC: Policie a černošské komunity mají spojit své síly; zrušení amnestie v El Salvadoru

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je nutné, aby policie a černošské komunity spojily své síly.Prohlásil to při debatě o rasově motivovaném policejním násilí, informuje rozhlasové vysílání BBC World Service. To si také všímá zrušení amnestie z roku 1993 v El Salvadoru. Rozhodnutí znamená, že porušování lidských práv, kterého se dopouštěla armáda a povstalci v průběhu občanské války, mohou být nyní stíhány. 

Americký prezident Barack Obama při debatě o rasově motivovaném policejním násilí zdůraznil, že se nejedná o problém, kde by proti sobě stály dvě strany. Podle jeho slov je nutné, aby policie a černošské komunity spojily své síly. Debata se konala vzhledem k rostoucímu napětí. Na začátku července policisté při sporném zásahu zastřelili dalšího černocha. Při následných protestech zabil střelec v Dallasu pět policistů.

 

Republikánský kandidát na post prezidenta Spojených států amerických, Donald Trump, uvedl, že zatím s konečnou platností nerozhodl o tom, kdo bude kandidovat po jeho boku. Předpokládá se, že na post viceprezidenta nominuje guvernéra Indiany, Mika Pence. Ten by mohl Trumpovi zajistit podporu umírněných členů strany. Donald Trump měl svou volbu oznámit oficiálně dnes, ale kvůli událostem ve Francii tiskovou konferenci zrušil.

 

Americký ministr zahraničí jednal s ruským prezidentem o užší vojenské spolupráci v Sýrii. John Kerry a Vladimir Putin se sešli, aby jednalo o udržení příměří v Sýrii. Američtí zástupci si po schůzce nebyli jistí, zda bude možné pokračovat v osmiměsíčním úsilí o dosažení příměří a jednání o změně syrského vedení. Kerry by se měl dnes setkat s ruským ministrem zahraničí Lavrovem.

 

Skupiny bojující za lidská práva v El Salvadoru přivítaly rozhodnutí tamního nejvyššího soudu, které ruší amnestii z roku 1993. Rozhodnutí znamená, že porušování lidských práv, kterého se dopouštěla armáda a povstalci v průběhu občanské války, mohou být nyní stíhány. Podle soudu je zákon o amnestii protiústavní. K soudu se nyní mohou dostat válečně zločiny včetně vraždy arcibiskupa či šesti jezuitských kněží z osmdesátých let. Odhaduje se, že v občanské válce v El Salvadoru v letech 1980 až 1992 zemřelo přes sedmdesát pět tisíc licí a další tisíce osob zmizely.

 

Podle Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu nejméně polovina mladých lidí v subsaharské Africe nechodí do školy. Nejméně polovina dětí mladších šestnácti let tady nikdy nezíská žádné formální vzdělání.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Policie a černošské komunity mají spojit své síly; zrušení amnestie v El Salvadoru Foto: ČTK/ABACA/Pool

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.