BBC: Morales nebude počtvrté kandidovat na prezidentský post, rozhodli Bolivijci v referendu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že občané Bolívie skrze referendum neumožnili prezidentu Evo Moralesovi v pořadí již čtvrtou kandidaturu. Výsledek referenda byl však těsný.  Proti se podle BBC postavilo 51 až 52,3 procenta voličů.

Bolívijský prezident Evo Morales těsně neuspěl v referendu, ve kterém voliči rozhodovali, zda mu umožní počtvrté kandidovat na prezidentský post. Podle předběžných výsledků se proti postavilo 51 až 52,3 procenta voličů. Pokud by dosavadní hlava státu uspěla, mohla by zůstat v čele Bolívie do roku 2025. Oblíbený Morales, který je prezidentem od roku 2006, tvrdí, že potřebuje víc času na zahájené reformy. Jeho současné funkční období vyprší v roce 2020.

Při nedělních atentátech v Sýrii zahynulo podle pozorovatelů a státních médií nejméně 140 lidí. Při dvou útocích v centru Homsu zemřelo 57 lidí. Při pozdějších explozích v šíitské čtvrti Damašku přišlo o život nejméně 83 osob. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát. Mezinárodní společenství usiluje o dohodu o příměří, která by mohla přivést zpět k jednacímu stolu do Ženevy účastníky přerušených mírových rozhovorů. Ministr zahraničí Spojených států John Kerry nově oznámil, že s Ruskem bylo dosaženo prozatímní dohody ohledně částečného příměří v konfliktu.

Britský premiér David Cameron dnes předstoupí před britské poslance, kterým představí dohodu o reformě vztahů mezi Británii a Evropskou unií. Tu premiér dohodl na summitu koncem minulého týdne v Bruselu. Cameron také poslancům představí body své kampaně před červnovým referendem, v níž bude Britům doporučovat setrvání Británie v unii. Mezitím londýnský starosta Boris Johnson oznámil, že podpoří odchod Británie z Evropské unie. Unie podle vlivného konzervativního politika ohrožuje britskou suverenitu a může se vymknout demokratické kontrole.

Americká policie zadržela muže, podezřelého  ze sobotního útoku v michiganském městě Kalamazoo, při němž zahynulo šest lidí a další dva byli vážně zraněni. Mezi mrtvými je i chlapec a vážně zraněna je nezletilá dívka. Pětačtyřicetiletý Jason Dalton, který střílel na třech různých místech, při zatčení nekladl odpor. Pracoval jako řidič alternativní taxislužby Uber. Policie stále pátrá po motivu střelby útočníka.

Na tichomořském ostrově Fidži začínají úklidové práce po katastrofálním víkendu, kdy se přes jeho území přehnala mohutná tropická bouře Winston. Živel si vyžádal nejméně deset obětí a údajně srovnal se zemí celé vesnice. Jednu z nejsilnějších bouří na jižní polokouli v historii doprovázel vítr o rychlosti 230 kilometrů v hodině, který v poryvech dosahoval až 325 kilometrů za hodinu, a hustý liják. Fidžijská vláda vyhlásila již v sobotu na 30 dní stav nouze. Školy zůstanou zavřené celý týden.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
 
 

 

 

 

BBC: Morales nebude počtvrté kandidovat na prezidentský post, rozhodli Bolivijci v referendu Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

 1. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

  Společnost ·

  Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

 2. Počet nových smluv podle MF o stavebním spoření loni klesl o 23 %

  Byznys ·

  Stavební spořitelny loni uzavřely 373 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o téměř 23 procent. Vyplývá to z dat, které

  Podle Ruska konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí

  Byznys ·

  Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr ene…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.