BBC: KLDR otestovala nový raketový motor, přibližuje se tak k vývoji mezikontinentální rakety

Severokorejský režim otestoval nový raketový motor. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service tak následuje své úsilí o vyvinutí rakety, která by dokázala zasáhnout americkou pevninu. 

Severní Korea otestovala nový raketový motor. Následuje tak své úsilí o vyvinutí rakety, která by dokázala zasáhnout americkou pevninu. Zprávy přicházejí uprostřed vzrůstajícího napětí mezi Washingtonem a Pchjongjangem spojeného právě s nukleárními ambicemi KLDR.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa považuje tuto problematiku za jednu ze svých hlavních priorit. Navzdory mezinárodnímu odsouzení Severní Korea ještě zintenzivnila raketové testy s cílem vyvinout mezikontinentální raketu, která bude schopna unést jadernou hlavici.

Vojenská rozvědka USA minulý měsíc varovala před tím, že se země vůdce Kim Čong-una k dosažení tohoto cíle „nevyhnutelně“ přibližuje. Vzhledem k velké míře utajení celkové severokorejské vojenské činnosti je nicméně podle odborníků těžké posoudit, jak je represivní režim blízko k vyvinutí mezikontinentální balistické rakety (ICBM).  

______________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Čtyři arabské státy poslaly Kataru třináct požadavků, na základě nichž přistoupí ke zrušení sankcí. Konkrétně pak jde o Saúdskou Arábii, Egypt, Spojené arabské emiráty a Bahrajn. Tyto státy z Perského zálivu požadují od Kataru například zastavení vysílání televizní stanice Al-Džazíra. Mezi požadavky figuruje rovněž zrušení vztahů s Íránem nebo uzavření vojenské základny. Katar musí tyto body splnit během deseti dnů. Sankce, které uložily Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a další země před dvěma týdne nepomohly dosáhnout kýžených výsledků. Katar navzdory tomu odmítá obvinění a zůstává spojencem s Íránem a Tureckem. Katar čelí obvinění ve spojitosti s financováním terorismu. Tuto skutečnost ovšem popírá. 

 

Německá kancléřka Angela Merkelová označila slova britské premiérky Theresy Mayové ohledně brexitu za dobrý start. Mayová nabídla občanům Evropské unie, kteří žijí legálně ve Spojeném království, stejná práva jako mají domácí obyvatelé. Merkelová Nicméně dodala, že s ohledem na brexit vychází stále „mnoho, mnoho dalších otázek“. Pořád je podle Merkelové hodně věcí na práci. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že je zapotřebí více. Návrh Spojeného království představila ve čtvrtek v rámci summitu v Bruselu britská premiérka Theresa Mayová. Odhaduje se, že ve Spojeném království žije přes tři miliony občanů EU. Lidé, kteří v Británii pobývají pět let, budou mít nárok na stejnou zdravotní péči, vzdělání, výhody i penzi jako místní.

  

Španělská média informují o tom, že fotbalová hvězda Lionel Messi se může vyhnout trestu odnětí svobody na 21 měsíců za daňový podvod tím, že zaplatí pokutu. Za mříže pak konkrétně nebude muset jít, pokud zaplatí pokutu dosahující na 255 tisíc eur. Konečné rozhodnutí o pokutě zůstává v rukou španělských soudů. Messi společně s jeho otcem byl odsouzen za to, že mezi lety 2007 až 2009 podvedl Španělsko na daních o 4,1 miliony euro.

 

Severokorejská vláda odmítla, že by špatně zacházela s americkým studentem Otto Warmbierem. Dvaadvacetiletý Američan přitom upadl do kómatu, zatímco byl ve vězení v KLDR. Represivní režim jej podle jeho slov propustil z humanitárních důvodů. Warmbier po návratu do Spojených států zemřel. Stalo se tak konkrétně v pondělí. Americký prezident Donald Trump označil Severní Koreu za „brutální režim“. Warmbiera severokorejský soud původně odsoudil na patnáct let těžkých prací. Stalo se tak kvůli tomu, že se americký student údajně pokusil z hotelu ukrást propagandistický symbol. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: KLDR otestovala nový raketový motor, přibližuje se tak k vývoji mezikontinentální rakety Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

    Společnost ·

    Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

  2. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

    Byznys ·

    Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.