BBC: Islámský stát loni ztratil čtvrtinu svého území

Samozvaný Islámská stát ztratil v roce 2016 téměř čtvrtinu svého území. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service se tato skupina vzdala téměř 18.000 kilometrů čtverečních. Její území tak nyní činí asi 60.400 kilometrů. Informace přinesli bezpečnostní analytici z IHS Markit.

„Islámský stát utrpěl nebývalé územní ztráty v roce 2016, a to včetně klíčových oblastí důležitých pro správu skupiny,“ řekl analytik Columb Strack. Pokles území drženého Islámským státem o 23 procent navazuje na čtrnáctiprocentní ztrátu během roku 2015.

IHS Markit předpověděl znovudobytí Mosulu iráckými vládními silami v polovině roku. Zároveň se ale vyjádřil, že pevnost Rakka bude tvrdší oříšek. Znovudobytí syrského města Rakka bude obtížnější "vzhledem k složitým politickým a vojenským aspektům, které jsou s tím spojené," uvedla zpráva IHS. Rakka  je přitom považována za hlavní město Islámského státu.

V listopadu začala kurdsko-arabská koalice podporována Spojenými státy s operacemi na znovupřevzetí Rakky. Postup se ale „zastavil v trojúhelníku mezi Eufratem a řekou Balikh“, píše se ve zprávě.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Prezident západoafrické Gambie ani po uplynutí lhůty neodstoupil ze svého úřadu. Yahya Jammeh se stal prezidentem v roce 1994. Dnes by měl být v zemi inaugurován vítěz prezidentských voleb Adama Barrow. Na hranicích jsou připraveny západoafrické vojenské jednotky. Vojenskou intervencí hrozí Nigérie, Senegal a dalších okolní státy.

 

Americký prezident Barack Obama na poslední tiskové konferenci před koncem mandátu apeloval na svého nástupce Donalda Trumpa, aby nerušil sankce proti Rusku. Je podle něj vhodné, aby Spojené státy měly s Ruskem konstruktivní vztahy. Sankce by ale neměly být zrušeny dříve, než Rusko přestane narušovat suverenitu Ukrajiny.

 

V Mexiku byl zastřelen přední ekologický aktivista. Isidro Baldenegro mnoho let organizoval pokojné demonstrace proti nelegální těžbě dřeva. Již v minulosti mu bylo vyhrožováno smrtí. Podle britské organizace Global Watchdog bylo v Mexiku mezi lety 2010 a 2015 zavražděno třicet tři aktivistů.

 

Přes čtyřicet procent děti mezi syrskými uprchlíky v Turecku nechodí podle organizace UNICEF do školy. V Turecku se nachází největší počet dětských uprchlíků na světě. Počet dětí, které chodí do školy, se poslední dobou výrazně zvýšil. Přesto však hrozí, že se statisícům dětí nedostane základní vzdělání. Může se z nich tak stát ztracená generace lidí bez dostatečných znalostí na to, aby mohli přispět k obnově domovské Sýrie.

 

Vědci označili tři relativně neznámé choroby, které by mohly způsobit další celosvětový zdravotní problém. Jedná se o viry MERS a Nipah a horečku Lassa. Uskupení vlád a charitativních organizací přislíbilo, že na vývoj vakcín proti těmto onemocněním přispěje. O další finanční prostředky žádají na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

 

Nová studie ukazuje, že přílišné sezení a nedostatek fyzické aktivity může zrychlovat proces biologického stárnutí. Podle vědců jsou buňky žen ve zralém věku, které denně sedí více než deset hodin, biologicky o osm let starší než buňky srovnatelných fyzicky aktivních žen.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Islámský stát loni ztratil čtvrtinu svého území Foto: ČTK/AP/Khalid Mohammed

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

  2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.