reklama

BBC: Francie hrozí zrušením hraničních kontrol v Calais, pokud Británie vystoupí z EU

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Francie hrozí Velké Británii zrušením hraniční kontroly v přístavním městě Calais, pokud by Británie opustila Evropskou unii. Uprchlíci by tak mohli bez kontroly překročit Lamanšský průliv. BBC si dále všímá toho, že se otevřela možnost leteckým společnostem zažádat o oprávnění provozovat lety mezi Spojenými státy a Kubou. Zájem je především o provozování letů do hlavního města.

Mohlo by vás zajímat

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů jednohlasně schválila rezoluci, která výrazně rozšiřuje mezinárodní sankce proti Severní Koreji. Nové sankce mají být nejpřísnější za uplynulých dvacet let. Rezoluce reaguje na jaderné testy, které Severní Korea nedávno provedla. V rezoluci je kladen důraz na to, že by se nové sankce neměly dotknout civilního obyvatelstva. Mnoho lidí v zemi již nyní trápí finanční problémy a nedostatek potravin.

Francie by mohla přestat provádět hraniční kontroly v přístavním městě Calais a povolit uprchlíkům překročení Lamanšského průlivu bez kontroly. Touto alternativou pohrozil francouzský ministr financí Velké Británii v případě, že by Británie opustila Evropskou unii. Francie by také zvažovala rovněž omezení přístupu Británie na jednotný trh. Ve Velké Británii se bude na konci června konat referendum, ve kterém se voliči vyjádří k tomu, zda má země v Evropské unii zůstat.

Trosky letadla, které se našly v Mozambiku, pocházejí podle malajsijského ministra dopravy s velkou pravděpodobností ze stejného typu letounu, jaký zmizel při letu MH370 před dvěma lety. Trosky budou převezeny do Austrálie na analýzu. Letadlo na trase z Kuala Lumpur do Pekingu zmizelo v březnu roku 2014 s dvě stě třiceti devíti lidmi na palubě. I přes rozsáhlé pátrací akce se dodnes nepodařilo zjistit, kde je.

Vlastníci brazilského dolu, kvůli kterému se loni v listopadu protrhla přehrada, přislíbili zaplacení odškodného. Při neštěstí zemřelo devatenáct lidí. Společnost nyní souhlasila s tím, že v následujících třech letech zaplatí v přepočtu více než miliardu amerických dolarů.

Někteří vysoce postavení republikáni ve Spojených státech amerických se staví do opozice proti zatím nejúspěšnějšímu kandidátovy této strany ve volbách na amerického prezidenta, Donaldu Trumpovi. Sám Trump prohlašuje, že stranu sjednotí. Mnoho straníků stojí ale proti němu. Mezitím jeden z jeho soupeřů, Ben Carson, naznačil, že patrně z volebního klání odstoupí.

Letecké společnosti mohou požádat Spojené státy americké o oprávnění provozovat lety mezi Spojenými státy a Kubou. Tato možnost se otevřela po únorové dohodě mezi oběma zeměmi, která po několika desetiletích umožní zavedení pravidelného leteckého spojení. Zájem je především o provozování letů do hlavního města.

Tuniské bezpečnostní jednotky zabily pět údajných teroristů při střetu nedaleko hranic s Libyí. Při zásahu zemřel i jeden civilista. Podle oficiálních zdrojů se v posledních dnech teroristé opakovaně pokoušejí přejít z Libye do Tunisu.

Americká studie varuje před nepřesností populární mobilní aplikace na měření tlaku. Aplikace Instant Blood Pressure vykázala nepřesné výsledky zhruba u osmi z deseti lidí. Vědci varují, že si tak uživatelé mohou udělat zcela mylnou představu o svém aktuálním zdravotním stavu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Francie hrozí zrušením hraničních kontrol v Calais, pokud Británie vystoupí z EU Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.